Zajímavosti o Itálii a Italech:

V Itálii se neřeší kdo kolik projedl a vypil v restauraci. Každý dá nějaké peníze doprostřed stolu a nestarají se moc o výslednou částku. Málokdy číšník řeší jednotlivé hosty.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Itálie - zvyky v oblasti jídla a pití

Zvyky Italů týkající se jídla, pití a kávy - jídlo a pití jako společenská událost

Jídlo a stolování patří k výrazným stránkám italského života. Italové je opravdu prožívají; tradiční jídlo je téměř obřadem, sestává z mnoha chodů a trvá velmi dlouho. Začíná se předkrmem, následuje rizoto nebo těstoviny, dále přichází na řadu maso nebo ryba, poté sýr a končí se čerstvým ovocem a kávou.

Italové rádi chodí na honosné večeře ve skupině s kamarády nebo naopak berou svůj protějšek na menší, ale velmi romantickou večeři na nějaké pěkné, zajímavé místo. My jsme takto například byli s kamarády v jednom nedalekém městě, které bylo blízo u moře. Na název si už nevzpomenu, ale byl tam krásný hrad, kde jsme se po obřím obědě byli k večeru projít. Italové, ač teď dost trpí krizí, jsou milovníky utrácení za pěkné nebo dobré věci. Především to platí v případě, že se jde na slavnostní oběd nebo podobnou příležitost. Pro příklad, my jsme právě jeli na takovýto pěkný oběd do restaurace s mořskými plody(kdo neví, tyto restaurace jsou v Itálii nejdražší, mořské plody ač si je dáte u moře, nejsou nikde levné). Jídlo nás vyšlo na zhruba 60 euro na osobu. Na takovýchto akcích, když jste velká skupina jako byli my, tak to funguje většinou tak, že se objedná hromadně a účet se pak rozdělí rovnoměrně mezi všechny.

V italské kuchyni je zvykem servírování o více chodech, předkrm, první, pak druhý chod, sladký zákusek nebo sýry a ovoce. (Antipasti, Primo piatto, Secondo piatto, Formaggio, Dolce) Před samotným předkrmem je zvykem podávat na stůl misku s olivovým olejem a balzamikovým octem, do kterého se namáčí bílý chléb. Po jídle bývá zvykem pití kávy, ke které se obvykle objednává sklenička tvrdšího alkoholu, např. tradiční grappa, limoncello nebo sambucca.

Po jídle přichází řada na kávu - caffè a digestivi . Espresso je v Itálii prostě caffè a není zde zvykem si po jídle dávat cappuccino - to se pije k snídani. Pokud byste přece jen do kávy chtěli trochu mléka, objednejte si caffè macchiato (espresso s malou dávkou mléka) nebo caffè con panna (nastavované espresso se šlehačkou). Caffè ristretto je pak malé, dvojnásobně koncentrované espresso a caffè corretto obsahuje destilát nebo likér, jako jsou například grappa či anýzovka.