Zajímavosti o Itálii a Italech:

tortelliniPokud si chcete pochutnat, dejte si TORTELLINI - italské těstoviny plněné masem.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Cestování po Itálii dopravními prostředky

Autobusy a autobusová doprava v Itálii - městská a meziměstská

Vlaky nejezdí všude a dříve či později budete muset využit místní autobusy. Téměř do všech obcí zajíždí nějaký autobusový spoj, ale v odlehlejších místech je spojení málo a v neděli mohou být výrazně omezená, případně nejezdí vůbec. Nezapomeňte také, že ve venkovských oblastech jsou jízdní řády přizpůsobeny pracovnímu a školnímu dni, což často znamená, že jediný spoj z obce jede časně ráno a o školních prázdninách nemusí autobusy jezdit vůbec.

V Itálii neexistuje celostátní autobusová společnost, několik firem zajíždí i do míst mimo oblast, kterou pokrývají. Autobusová nádraží mohou být ve velkých městech situována kdekoli, většinou však jsou rozumně umístěna vedle vlakových nádraží. Jejich poloha je většinou přesně uvedena v textu průvodce, pokud si však nejste jisti, zeptejte se na cestu k autostazione.

V menších městech a vesnicích autobusy většinou přijíždějí na hlavni náměstí. Jízdenky si můžete koupit bezprostředně před cestou v pokladně na autobusovém nádraží nebo v autobuse. Pro delší cesty si je můžete koupit předem v kanceláři autobusové společnosti, ale rezervace místenek obvykle není možná. 

Pokud chcete vystoupit, požádejte řidiče: "Posso scendere?", příští zastávka se italsky řekne: "La prossima fermata."

Městské autobusy jsou vždy levné, lístek obvykle pořídíte za jednotnou cenu kolem 1 eura. Na jihu bývá cena ještě o něco nižší. Jízdenku si musíte koupit před nástupem do autobusu a po zakoupení platí pouze hodinu, během níž však můžete neomezeně přestupovat. Jízdenky jsou k dostání

na mnoha místech, obvykle u novinových stánků a v trafikách, ale také ve všech obchodech, kde je prodej jízdenek inzerován nápisem biglietti, včetně prodejen v kempech a recepcí v hotelech. Po nástupu musíte označit lístek v přístroji v zadní části autobusu. Celý systém je založen na

důvěře, ale ve většině měst chodí pravidelně revizoři a černí pasažéři platí vysoké pokuty.

 

Užitečným zdrojem informací je stránka www.busstation.net/main/busita.htm , na níž najdete odkazy na stránky stovek italských autobusových společnosti.