Zajímavosti o Itálii a Italech:

Italové jsou daleko otevřenější, přátelštější a usměvavější než my Češi.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Informační kanceláře v Itálii a mapy

Mapy Itálie do auta i pro pěší turistiku

Plány větších měst uvedené v tomto průvodci by měly být pro cestovní účely dostačující. Prakticky všechny turistické informační kanceláře vám poskytnou zdarma mapy příslušného regionu. Pokud chcete indexované plány měst, nejlepší jsou ty vydané společnostmi Studio FMB, Falk a Touring

Club ltaliano (TCI). Nejlepší komerční silniční mapou Itálie je mapa firmy Michelin v měřítku 1:1 000 000. Společnost Michelin vydala také mapy v měřítku 1:400 000 zahrnující celou Itálii včetně Sicílie a Sardinie.

Autoklub Automobile Club d'Italia vydal dobrou silniční mapu v měřítku 1:275 000, kterou vám bezplatně poskytnou pobočky Národní organizace pro turistiku (ENIT). Silniční mapy získáte také v místních turistických kancelářích.

 

Pěší turistika po Itálii

Pro pěší turistiku potřebujete mapu s měřítkem alespoň 1:50 000. Mapy společností Studio FMB a TCI pokrývají většinu horských oblastí severní Itálie v tomto měřítku. Podrobnější mapy centrální a severozápadní Itálie a pohoří Alpy až do měřítka 1:25 000 poskytuje Institute Geografico

Centrale. Mapy stejného měřítka vydává i společnost Kompass. Mapy pohoří Apeniny a Toskánska vydává společnost Multigraphic a nejsnáze je seženete přímo v Itálii. 

Společnost Tabacco vydala dobrou podrobnou sérii map pohoří Dolomity a severovýchodní části země. Dobrým italským zdrojem turistických map je Club Alpino ltaliano, Via E. Petrella 19, 20124 Milán ( www.cai.it ). Podrobné údaje o jeho pobočkách jsou zahrnuty v průvodci .

Turistické informační kanceláře v Itálii a jejich otevírací doba

Ve většině italských měst a na hlavních vlakových nádražích se nachází turistická informační kancelář, obvykle známá jako APT (Azienda per il Turisme) nebo pouze ufficio turistice. Označena bývá symbolem "i". Turistické informační kanceláře však bývají označeny také zkratkami EPT (Ente Provinciale per il Turismo), lAT (Ufficio di ln formazione e Accoglienza Turistica) a AAST (Azienda Autonoma di Soggiorno e Turismo).

V menších městech můžete narazit také na kancelář "Pro Loco", kde dostanete podobné informace jako ve výše uvedených kancelářích, ale někdy bývá kancelář tohoto typu otevřena pouze v hlavní sezoně. Informace poskytnuté jednotlivými turistickými informačními kancelářemi se liší v míře užitečnosti a mimo velká města a hlavní turistické oblasti bude personál pravděpodobně mluvit pouze italsky. 

V každém případě by však zaměstnanci měli být schopni poskytnout vám zdarma plán města, seznam ubytovacích možností a brožuru s přehledem místních kulturních akcí v Italštině. V některých z těchto menších kanceláří si můžete rezervovat pokoj a koupit prohlídku s průvodcem.

Otevírací doby kanceláří se různí, ale ve větších městech a letoviscích by měly mít otevřeno od pondělí do soboty od 9.00 do 13.00 a od 16.00 do 19.00 a někdy i v neděli po ránu. Menší kanceláře mívají otevřeno pouze v pracovních dnech. 

Otevírací doba kanceláří Pro Loco je notoricky nespolehlivá - některé mají i v létě otevřeno pouze několik hodin. Pokud není turistická informační kancelář otevřená a všechny ostatní možnosti selhaly, v místní telefonní společnosti, ve většině hotelů a v barech s telefonem by měli mít místní brožuru Tuttocitta (dodatek k telefonnímu seznamu), která obsahuje seznam telefonních čísel nezbytných služeb, reklamy restaurací a obchodů a mapy příslušného města s popisem.