Zajímavosti o Itálii a Italech:

Italští důchodci žijí čilým společenským životem. Chodí do bister a barů na kávičky povídat si a doma skoro vůbec nejsou :)

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Ubytování v Itálii - kde přespat?

Ubytování v Itálii - horské chaty

Jestliže máte v plánu horolezectví nebo vysokohorskou turistiku, budete zřejmě využívat síť horských chat (rifugi), do které patří asi 500 chat vlastněných klubem Club Alpino ltaliano (CAI, www.cai.it ). Nečlenové v nich mohou přespat za 10 eur na noc. Existují také soukromé horské chaty, v nich je však nocleh dvakrát tak drahý. Vybavení je většinou velmi prosté, s palandami v nevytápěných společných ložnicích, ale chaty mívají nádhernou polohu a většinou jsou vhodně rozmístěné tak, abyste následující den mohli pokračovat v túře. Vždy vás musí ubytovat, pokud o to požádáte, ale lepší je rezervovat si nocleh předem.

Ubytování v Itálii - volné byty a domy ke sdílení (www.airbnb.cz)

Pokud nemáte zájem o hotel, hostel či venkovská ubytování (villa) a chcete trošku zaexperimentovat, můžete využít web, kde jsou tisíce nabídek volných bytů a domů po celé Itálii. Za pronájem nemovitosti zaplatíte několik stokorun či několik tisíc Kč. Záleží jen na tom, jak moc jste nároční. Více na https://www.airbnb.cz/how-it-works . 

Ubytování v Itálii - venkovská sídla (Toskánsko, Umbria)

Pokud neplánujete procestovat velké území, můžete si na týden nebo dva pronajmout vilu nebo venkovské sídlo (villa). Většina se jich nachází v bohatých oblastech severní Itálie - zejména v Toskánsku a Umbrii. Není to levná záležitost, ale kvalita ubytování je zpravidla velmi vysoká a domy bývají situovány na překrásných místech.

Nocleh se snídaní je v Itálii poměrně novou službou, ale nemusí být nutně levnější než hotel nižší kategorie. Jednou z nejlepších organizací zaměřených na zajišťování noclehu se snídaní je Caffeletto (www.caffeletto.it), které můžete své požadavky zaslat předem e-mailem. Další možnosti najdete na stránce www.bbitalia.it  .

Agroturistika realizovaná v rámci projektu Agriturismo, který se v poslední době velmi rozšířil, umožňuje zemědělcům pronajmout přestavěné stodoly a hospodářská stavení turistům prostřednictvím centrální rezervační agentury. Některé takové turistické apartmány nebo jinak přebudované hospodářské budovy stojí přibližně stejně jako jednohvězdičkový hotel a musíte si je pronajmout minimálně na týden. Pobyt stojí od 120 eur výše za dvoulůžkový pokoj.  

Podrobnější informace najdete na stránkách www.agriturismo.com , www.agriturismo.net , www.agriitalia.it  a www.agriturist.it  .

Ubytování v Itálii - italské kempy

Kempování v Itálii není tolik oblíbené jako v některých jiných evropských zemích, ale najdete tu mnoho kempů, převážně na pobřeží, které jsou většinou v provozu od dubna do září (v lyžařských oblastech je vyhledáváno zimní kempování v karavanech a obytných přívěsech). Kempy jsou většinou dobře vybavené a často mají bungalovy se čtyřmi až šesti lůžky. Není však vždy pravidlem, že kempování je levnější než ubytování v hotelu nebo v hostelu, protože musíte připočítat náklady na auto a stan. Místní turistické kanceláře vám poskytnou informace o blízkých kempech v okolí. Ceny se pohybují kolem 12 eur na osobu a den plus 10-15 eur za karavan nebo stan a asi 8 eur za vozidlo. Pokud nepotřebujete tak podrobné informace, můžete si zdarma vyzvednout seznam adres a telefonních čísel kempů s mapami v Italské státní turistické kanceláři.
Chcete-li si rezervovat místo v kempu předem, navštivte stránku www.camping.it .

Ubytování v Itálii - kláštery (většinou pro ženy)

Můžete se setkat také s méně tradičním ubytovacími zařízeními provozovanými náboženskými organizacemi, například kláštery (obvykle pouze pro ženy) apod. Nabízejí pokoje s příslušenstvím i bez něj a mohou představovat způsob, jak snížit cestovní náklady, a také dávají příležitost k setkání s podobně smýšlejícími lidmi. Ve většině těchto zařízení platí po určité hodině zákaz vycházení. 

Cenové kódy ubytování v Itálii

Hotely v tomto průvodci bylt zařazeny do kategorií podle cenových kódů popsaných níže. Tyto kódy, označené čísly 1-9. udávají minimální cenu, kterou zaplatíte za dvojlůžkový pokoj v hlavní sezoně (červenec a srpen). Do ceny není zahrnuta snídaně, již můžete odmítnout. Vyjma turisticky nejnavštěvovanějších oblasti. 

  1. Do 60 eur. Nejlevnější druh jednohvězdičkových hotelů; většina pokojů má společné sociální zařízení a bývá dost opotřebovaná. Zařízení v této kategorii bývají často obsazená, jelikož se často využívají jako levný druh trvalého bydlení. Kreditní karty se přijímají jen zřídka.
  2. 61-90 eur. Standardní jednohvězdičkový hotel, obvykle s výběrem pokojů se společným i vlastním sociálním zařízením a ve většině případů dostatečně komfortních ke krátkodobému pobytu. V Benátkách, Florencii a několika dalších městech či letoviscích budete mít veliké štěstí, pokud se vám podaří podobný hotel v této cenové relaci vůbec najít.
  3. 91-120 eur. Převážně dvouhvězdičkové hotely, většinou s vlastním příslušenstvím. Pokoje občas majiTV a telefon.
  4. 121-150 eur. V Benátkách a Florencii jde o jednohvězdičkové hotely. Všude jinde půjde v této cenové kategorii o atraktivní dvouhvězdičkový či tříhvězdičkový hotel, obvykle s vlastním příslušenstvím, telefonem a TV.
  5. 151-200 eur. V každém případě by mělo jít o pokoj s vlastním sociálním zařízením, TV a telefonem, na jihu země navíc půjde o dosti komfortní zařízení.
  6. 201-250 eur. Obvykle kvalitní tříhvězdičkový nebo průměrný čtyřhvězdičkový hotel s vysokou úrovní a řadou vybavení, včetně bazénu a formální restaurace.
  7. 251-300 eur. Mělo by jít o výjimečné hotely, ať už kvůli poloze nebo vybavení. Opět platí, že v Benátkách a Florencii zaplatíte tuto cenu za pokoje v hotelích, které by jinde patřily do nižší kategorie.
  8. 301-400 eur. Zařízení z této kategorie uvádíme jen tam, kde jde o něco skutečně speciálního, ať už díky poloze, skvělému výhledu nebo stavbě jako takové- třeba starý klášter nebo zámeček, popřípadě dosahují-li služby a podávaná jídla výjimečné kvality. 
  9. Nad 401 eur. Astronomické ceny a výběr několika nejluxusnějších hotelů v Itálii.

Ubytování v Itálii - levné hostely, noclehárny, mládežnické ubytovny

Hostely jsou mládežnické ubytovny nebo levné turistické noclehárny. V Itálii je asi 50 oficiálních hostelů řetězce HI, kde zaplatíte kolem 18 eur za postel ve společné ložnici. Trasu vaší cesty si můžete snadno naplánovat s ubytováním v těchto hostelech, ačkoli pro dva lidi to nepředstavuje výraznou úsporu nákladů v porovnání s ubytováním v nejlevnějších hotelových pokojích (pokud započítáte i jízdenky na autobus, kterým se k hostelu dostanete). 

Pokud však cestujete sami, hostely mohou být cenově výhodnější. Mnohé nabízejí zařízení, jako jsou například levné restaurace nebo kuchyňky, díky kterým můžete ušetřit. V některých případech - jmenovitě v Castroreale na Sicílii a ve Veroně a Montagnaně v Benátsku - mají hostely  nádhernou polohu a jsou v mnoha ohledech vhodnější než hotel.

Téměř všechny hostely v Itálii jsou členy oficiální Mezinárodní federace hostelů, a abyste se v nich mohli ubytovat, musíte být členy této organizace. Členství si můžete zaplatit i v České republice, ale mnoho hostelů umožňuje zaregistrovat se na místě nebo vás ubytují za příplatek. Pokud zaplatíte příplatek, dostanete známku do karty a po nasbíráni šesti známek se můžete stát členy zdarma.

V letních měsících je třeba si nocleh rezervovat dlouho dopředu, nejlépe prostřednictvím mezinárodní rezervační sítě organizace HI, která vám za malý poplatek umožní zadat rezervaci (včetně možnosti rezervace on-line) v hostelech ve vybraných italských městech až šest měsíců dopředu.
U hostelů na odlehlejších místech je třeba zavolat asi 15 dní dopředu a zaslat 30% zálohy na rezervaci. Většina hostelů je uvedena v průvodci a seznam všech hostelů s faxovými a telefonními čísly je k dispozici na internetové stránce www.hostelbookers.com  nebo www.hostelworld.com .
v některých městech včetně Říma je také možné přespat ve studentských kolejích uvolněných studenty během letních prázdnin.  

Toto ubytování bývá mnohem levnější než hotelový pokoj. Opět je třeba rezervace předem .

Ubytování v Itálii - hotely

Hotely v Itálii jsou dosud nazývány různě, ačkoli dnes označují v podstatě ta stejná soukromá ubytovací zařízení. Název locanda většinou označuje prostší ubytování. Setkáte se určitě také s označením pensione, ačkoli v současnosti se penziony většinou neliší od běžného hotelu (albergo). Ceny hotelového ubytování se velmi liší podle zeměpisné polohy na severu nebo jihu a také podle toho, zda se zařízení nachází v turisticky vyhledávané oblasti. Oficiální systém počtu hvězdiček je založen na vybavení (televize na pokoji, bazén atd.), nikoli na půvabu nebo komfortu, dokonce nezávisí ani na ceně. 

Na turisticky atraktivních místech není neobvyklé, že budete muset zůstat minimálně tři noci a mnoho hoteliérů automaticky zahrne do účtu snídani, přestože ji nechcete.

Pokuste se ubytovat pouze tam, kde se můžete levněji najíst v baru. Upozorňujeme také na to, že ve velkých přímořských letoviscích si v hlavní sezoně budete většinou muset přiobjednat plnou penzi nebo polopenzi. Turisté cestující samotní musí někdy zaplatit za jednolůžkový pokoj stejnou cenu jako za dvoulůžkový, ačkoli to může dopadnout i obráceně - pokud jsou všechny jednolůžkové pokoje obsazeny, hoteliér vás může ubytovat ve dvoulůžkovém pokoji, ale počítat vám cenu za jednolůžkový.

Ubytování v Itálii - obecné informace

Ubytování v Itálii je poměrně drahé, ale na druhou stranu spolehlivé: hotely jsou označeny hvězdičkami a mají povinnost vyvěšovat ceny na dveřích pokojů. Většina turistických kanceláří vám poskytne informace o sazbách za ubytování v místních hotelech, které bývají většinou přesné. Za všech okolností si dohodněte konečnou cenu pokoje, dříve než se ubytujete. V oblíbených letoviscích doporučujeme rezervovat si pokoj předem, zejména v hlavní sezoně během července a srpna. 

V Benátkách, Florencii a Římě je však rezervace nezbytně nutná v období od Velikonoc do konce září. Rezervaci si můžete bez problémů zajistit prostřednictvím rezervačních kanceláří nebo cestovních kanceláří. Chcete-li si pokoj rezervovat přímo, můžete využít internetových rezervačních systémů jako je např. www.booking.com . 

Požadujte, abyste dostali potvrzení o rezervaci e-mailem nebo dopisem, protože se často stává, že vám rezervaci po příjezdu zapřou. Ve většina hotelů a ubytovacích míst umí Anglicky - alespoň trošku.