Bari(postaru Barium) je obchodním, administrativním centrem jižní Itálie a také sídlem zdejší univerzity. Nová část města má podobu pravoúhlých uliček, které nejsou ničím příliš zajímavé. O dost lepší je to ve "starém městě," tedy v části "cittàvechia," což je neuvěřitelná spleť uliček, které se vinou od nového města směrem k pobřeží. Důvody proč jsou uličky takto stavěny jsou dva: jednak ochrana města proti větru a druhak pro zmatení nepřítele, který by případně město chtěl dobýt. Za druhé světové války bylo město silně poškozené bombardováním a dnes se jeho vitální cetrum stalo jakýmsi symbolem horlivosti, s níž se italský jih snaží o svou prosperitu na úkor místní identity a charakteru.
Velká část života zdejších obyvatel se odehrává na ulici a o letních večerech jsou uličky plné lidí, kteří posedávají na zápražích svých domů. Nová část města není příliš zajímavá. Hodně domů s úzkými ulicemi, strašně moc lidí, aut, hluku a smogu. O to více spěchejte do starého města ;)
Upozornění - pozor na zloděje: dávejte si pozor na věci, které máte u sebe. Ve městě jsou pubescenti, kteří z mopedů kradou (říká se jim "topini", tzn. "malé myši"). Vytrhnou vám kabelku či jinou cennost a odjedou pryč.
TIPY:
PRAKTICKÉ TIPY:
doporučuji zde mít určitě GPS na mobilu, protože se ve staré části města a jejich úzkých uličkách se bez mapy velmi snadno ztratíte! Já (zběhlý cestovatel :D ) jsem ve městě zabloudil i s GPS na mobilu 2x v jednom dni a to je tada co říci ;) !
parkování doporučuji na Corso cavour nebo Piazza Umberto I. nebo Lungomare Imperatore Augusto. Nejvíce dopoučuji Lungomare Imperatore Augusto. Uložte si do GPS kde parkujete! Auto pak můžete mít velký problém najít. Možná to zní směšně, ale vím o čem mluvím :D
pokud si chcete užít pláže u moře, počítejte s tím, že je docela daleko, takže budete potřebovat klasicky autobus, taxi, chuť chodit (40 minut!) nebo využijte zdejší koloběžky :D ,
Piazza Umberto I- náměstí, které je většinou plné stunků se šperky, knihami a fotografiemi.
Promenáda Corsso Cavour - nákupní zóna lemována stromovím, která vás přivede na nábřeží.
Pinacoteca Provinciale - obrazárna, můžete si zde prohlédnout díla jihoitalských malířů z 12-19. století, hlavně Vivariniů z 15. století, otevřeno 9-19 hod.
STARÉ MĚSTO
Basilica di San Nicola(má i muzeum, které je otevřeno út-pá 10-12 hod., vstupné zdarma) - bazilika je historicky a umělecky cennou pamětihodností, vysvěcena roku 1197. Zajímavostí je, že věž po pravé straně je starší než kostel a věž nalevo byla postavena kvůli vyváženosti stavby. Prohlédnout si uvnitř můžete dvě pamětihodnosti:
oltářní baldachýn z 12. století, za ním je
mramorový biskupský stolec (musíte jít za oltář, abyste ho viděli).
kostel Chiesa di San Gregorio,
v katedrále Cattedrale di San Sabinonajdete cennou byzantskou ikonu z 8. století (!!!), která se jmenuje Madonna Odegitria. Byla sem dopravena z Konstantinopole byzantskými mnichy. Prý jde o nejvěrnější existující podobiznu Panny Marie vůbec (vytvořena dle obrazu apoštola Lukáše),
proti katedrále je mohutný hrad Castello Normanno-Svevo (čt-út 9-19, vstupné 2 eura /v době turistické sezony se údajně cena zvyšuje až na 9 euro za osobu/, většina hradu je nepřístupná, v přístupné části je muzeum).
Mé pocity z města: Nová část města není příliš zajímavá. Hodně domů s úzkými ulicemi, spousta obchodů s jídlem a oblečním, všude strašně moc lidí, aut, hluku a smogu. O to více spěchejte do starého města ;) Příjemné je posezení na nábřeží na lavičce. Parkovat doporučuji také na nábřeží. V novém městě je parkování složité a drahé. Ve starém městě zaparkovat na několik hodin je velký problém. Takže hezky zaparkovat opodál a pěšourem do starého města. Ve městě je dobré jídlo, dobrá zmrzlina, fajn lidé a dámy, které vyrábí orecchini na ulicích. Má to své kouzlo. Určitě si projděte kostely, katedrálu a mrkněte se také na velmi vzácnou Madonnu Odegitriu, o které píšu výše. Překvapivě zajímavá podívaná vás čeká ve zdejším hradě. Hezké a důstojné je nádvoří, ale i výstava fotografií zdejších fotografů a práce umělců.