Zajímavosti o Itálii a Italech:

parkopedia italieParkování je v Itálii drahé (cca. 2 eura za hodinu), stáhněte si do mobilu aplikaci Parkopedia a parkujte zdarma, najde vám ulice kde se parkuje zdarma.

Další tip se ukáže za: 8 sekund

Vše o Itálii

Další plánovaný pobyt autora webu: region Apuglia (Apulie) celý duben 2022 - informace zde

Ceny v Itálii; bankomaty, peníze a italské banky

Mobilní internet v Itálii od italského mobilního operátora - jak ho získat?

mobilni internet v italii cena cenik informace dokladyPokud plánujete dlouhodobý pobyt v Itálii a ke své práci potřebujete mobilní internet, nemusí to být problém. V Itálii jsem byl 2 měsíce a to v dubnu a květu 2017. Výhodou je, že umím mluvit Italsky, takže jsem se u mobilního operátora snadno domluvil. Chtěl jsem "předplacenou kartu", kde jsem si zaplatil 20 GB dat za částku cca. 930 Kč. Nevím do jaké míry to je nebo není výhodné, ale mě (jsem webmaster - www.zmwh.cz ) to vyrhlo trn z paty. K získání předplacené karty jsem potřeboval občanský průkaz

Pokračovat ve čtení

Italské peníze - eura a centy (mince, bankovky a jejich hodnota)

Itálie je jednou z evropských zemí, které se připojily k používání jednotné evropské měny euro (EUR). Bankovky a mince v nové evropské měně platí od 1. ledna 2002.

  • mince euro se vydávají v nominálních hodnotách od 1, 2, 5, 10 a 50 centů,
  • bankovky existují v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur.

Ceny v Itálii - jídlo, pití, ubytování

Itálie je jednou z evropských zemí, které se připojily k používání jednotné evropské měny euro (EUR). Bankovky a mince v nové evropské měně platí od 1. ledna 2002. Mince euro se vydávají v nominálních hodnotách od 1, 2, 5, 10 a 50 centů, bankovky existují v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur. 

V poslední době způsobil ekonomický rozvoj a příliv návštěvníků do turisticky vyhledávaných měst růst cen. Obecně platí, že jižní část země je mnohem levnější než sever; nejvíce zaplatíte v Benátkách, Miláně, Florencii a Bologni, méně v Římě, výrazně se pak snižují ceny v Neapoli a na Sicílii. 

 

Průměrné ceny zboží a služeb

Většinu běžných potřeb pořídíte na evropské poměry za rozumné ceny. Také částky, které zaplatíte za jednoduchá jídla, jsou přijatelné : pizza nebo porce těstovin a pivo (běžné levné jídlo v restauraci) vás vyjde v průměru na 10-15 eur, ačkoli v některých větších a navštěvovanějších městech, například ve Florencii nebo v Benátkách, za tuto cenu slušné jídlo nepořídíte .

V Římě a v Neapoli by to naopak neměl být problém. Abyste si udělali představu o finanční stránce cestováni, uvádíme tento příklad : za zpáteční jízdenku druhou třídou vlakem typu Eurostar z Řma do Milána zaplatíte asi 47 eur, cesta trvá pět a půl hodiny a ujedete šest set kilometrů . Nápoje (s výjimkou vína) jsou drahé. Za velkou sklenici piva zaplatíte v restauraci 4-6 eur. 

Ceny pokojů začínají asi na 80-100 eurech za jednoduchý dvoulůžkový pokoj v jednohvězdičkovém hotelu, ačkoli v Miláně, Florencii a Benátkách bude těžké ubytovat se levněji než za 120 eur. Pokud cestujete po centrální Itálii a snažíte se ušetřit - přespáváte v kempech, kupujete si jídlo v supermarketech - měli byste se vejít do částky kolem 50 eur za den. Realističtější denní rozpočet předpokládající, že budete přespávat v jednohvězdičkových hotelech, budete jezdit vlakem a dáte si denně jedno levné jídlo v restauraci, bude činit asi 75 eur za den, na jihu o něco méně. Pokud si budete chtít opravdu užívat, přijde vás to nejméně na 100 eur za den.

Nezapomeňte také, že ceny se mohou lišit podle období, během hlavní letní sezony v červenci a srpnu, kdy většina Italů jezdí na dovolenou, jsou ceny v hotelech nejvyšší. 

Mimo sezonu můžete usmlouvat výrazně nižší ceny. Kromě státních muzeí a památek, kam je vstup volný pro osoby mladší 18 let a starší 65 let a poloviční vstupné platí osoby mladší 26 let, je v Itálii pouze málo míst, kde platí slevy: pouze několik muzeí akceptuje karty ISIC a pro cesty autobusem a vlakem tyto karty neplatí.

 

Kreditní, debetní karty a cestovní šeky

Nejméně komplikovaným způsobem platby je pravděpodobně použití kreditních nebo debetních karet, s jejichž pomocí si po zadání osobního identifikačního čísla (PIN) můžete vybrat peníze v bankomatu. 

Placení kartou a výběry peněz v bankomatu v Itálii - informace a poplatky

Výběr peněz v bankomatu

Bankomaty najdete i v malých městech a přijímají všechny hlavní karty. Karty lze také použít k výběru peněz na přepážkách v bankách. Poplatek za výběr z bankomatu v Itálii si ověřte, různé banky mají odlišné poplatky (cca. od 0 Kč až do cca. 120 Kč). 

Platba platební kartou v Itálii

Většina hotelů, restaurací, benzínek, obchodů přijímá platbu kartou. Cenu za tuto službu si ověřte ve své bance, ale většina bank si za platbu v zahraničí kartou žádný poplatek neúčtuje. 

 

Nouzové situace - kde získat peníze v nouzi

Jestllže vám chybí peníze nebo nastane nouzová situace, můžete si nechat peníze poslat dálnopisem z vaší domovské banky do nejbližší italské banky, počítejte však tím, že za tuto službu se platí vysoké poplatky a v některých případech může doručení peněz trvat až týden. Proto tuto variantu považujte za poslední možnost.

Mnoho bank má s italskými bankami vzájemné dohody, takže mohou tuto službu poskytovat rychleji a levněji; informujte se proto před odjezdem ve vaší bance.