Zajímavosti o Itálii a Italech:

Na otázku come stai? tj. jak se máš? Italové odpovídají bene nebo tutto aposto (tj. dobře, vše v pohodě). I když se mají mizerně, nemluví o tom, maximálně řeknou cosi-cosi , tj. jakš-takš

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Ceny v Itálii; bankomaty, peníze a italské banky

Co dělat když ztratíte platební kartu v zahraničí (Itálii)

co delat kdyz ztratim platebni kartu v zahraniciPokud jedete do Itálie, velmi doporučuji mít na nějakém místě (v autě, v hotelu apod.) ještě jednu náhradní kartu. Já, ač jsem mimořádně opatrný, tak jsem ztratil kartu 12.4.2022 v městě Francavilla Fontana. Karta mi vypadla z kapsy, když jsem vytahoval klíče od auta. Poté co jsem si uvědomil, že kartu nemám, jsem byl už dávno pryč (50 km daleko). Co se dělo dál bylo jasné.

Pokračovat ve čtení

Mobilní internet v Itálii od italského mobilního operátora - jak ho získat?

mobilni internet v italii cena cenik informace dokladyPokud plánujete dlouhodobý pobyt v Itálii a ke své práci potřebujete mobilní internet, nemusí to být problém. V Itálii jsem byl 2 měsíce a to v dubnu a květu 2017. Výhodou je, že umím mluvit Italsky, takže jsem se u mobilního operátora snadno domluvil. Chtěl jsem "předplacenou kartu", kde jsem si zaplatil 20 GB dat za částku cca. 930 Kč. Nevím do jaké míry to je nebo není výhodné, ale mě (jsem webmaster - www.zmwh.cz ) to vyrhlo trn z paty. K získání předplacené karty jsem potřeboval občanský průkaz

Pokračovat ve čtení

Italské peníze - eura a centy (mince, bankovky a jejich hodnota)

Itálie je jednou z evropských zemí, které se připojily k používání jednotné evropské měny euro (EUR). Bankovky a mince v nové evropské měně platí od 1. ledna 2002.

  • mince euro se vydávají v nominálních hodnotách od 1, 2, 5, 10 a 50 centů,
  • bankovky existují v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur.

Ceny v Itálii - jídlo, pití, ubytování, možnosti slev

Itálie je jednou z evropských zemí, které se připojily k používání jednotné evropské měny euro (EUR). Bankovky a mince v nové evropské měně platí od 1. ledna 2002. Mince euro se vydávají v nominálních hodnotách od 1, 2, 5, 10 a 50 centů, bankovky existují v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur. 

V poslední době způsobil ekonomický rozvoj a příliv návštěvníků do turisticky vyhledávaných měst růst cen. Obecně platí, že jižní část Itálie je mnohem levnější než sever; nejvíce zaplatíte v Benátkách, Miláně, Florencii a Bologni, méně v Římě, výrazně se pak snižují ceny v Neapoli a na Sicílii. Já jsem byl v regionu Apulie (Puglia) a ceny potravin zde byly o cca. 20% nižší, u některých potravin (např. káva, tuňák) byly ceny nižší až o 30%.

 

Průměrné ceny zboží a služeb

Většinu běžných potřeb pořídíte na evropské poměry za rozumné ceny. Také částky, které zaplatíte za jednoduchá jídla, jsou přijatelné : pizza nebo porce těstovin a pivo (běžné levné jídlo v restauraci) vás vyjde v průměru na 10-15 eur, ačkoli v některých větších a navštěvovanějších městech, například ve Florencii nebo v Benátkách, za tuto cenu slušné jídlo nepořídíte .

V Římě a v Neapoli by to naopak neměl být problém. Abyste si udělali představu o finanční stránce cestováni, uvádíme tento příklad : za zpáteční jízdenku druhou třídou vlakem typu Eurostar z Řma do Milána zaplatíte asi 47 eur, cesta trvá pět a půl hodiny a ujedete šest set kilometrů . Nápoje (s výjimkou vína) jsou drahé. Za velkou sklenici piva zaplatíte v restauraci 4-6 eur. 

Ceny pokojů začínají asi na 80-100 eurech za jednoduchý dvoulůžkový pokoj v jednohvězdičkovém hotelu, ačkoli v Miláně, Florencii a Benátkách bude těžké ubytovat se levněji než za 120 eur. Pokud cestujete po centrální Itálii a snažíte se ušetřit - objednejte si ubytování přes AirBnB (to dělám já), přespáváte v kempech, kupujete si jídlo v supermarketech - měli byste se vejít do částky kolem 50 eur za den/osobu. Realističtější denní rozpočet předpokládající, že budete přespávat v jednohvězdičkových hotelech, budete jezdit vlakem a dáte si denně jedno levné jídlo v restauraci, bude činit asi 75 eur za den, na jihu o něco méně.

Pokud si budete chtít opravdu užívat jako hogo fogo v nejdražších restauracích, přijde vás to na 100 eur za den za osobu.

Nezapomeňte také, že ceny se mohou lišit podle období, během hlavní letní sezony v červenci a srpnu, kdy většina Italů jezdí na dovolenou, jsou ceny v hotelech nejvyšší. 

Mimo sezonu můžete usmlouvat výrazně nižší ceny. Kromě státních muzeí a památek, kam je vstup volný pro osoby mladší 18 let a starší 65 let a poloviční vstupné platí osoby mladší 26 let, je v Itálii pouze málo míst, kde platí slevy: pouze několik muzeí akceptuje karty ISIC a pro cesty autobusem a vlakem tyto karty neplatí.

 

Kreditní, debetní karty a cestovní šeky

Nejméně komplikovaným způsobem platby je pravděpodobně použití kreditních nebo debetních karet, s jejichž pomocí si po zadání osobního identifikačního čísla (PIN) můžete vybrat peníze v bankomatu. 


bankomat euronetPOZOR!

Itálie je plná modrožlutých bankomatů Euronet. Pozor, vybírejte vždy v bankomatech italských bank. U bankomatu Euronet pokud kliknete na ACCEPT CONVERSION, ztratíte několik stovek až tisíc korun za tzv. konverzi. Bankomaty Euronetu jsou i všude v Praze.

Fotografii tohoto bankomatu jsem udělal ve městě Alberobello v jižní Itálii (region Apulia = Puglia).

Placení kartou a výběry peněz v bankomatu v Itálii - informace a poplatky

Výběr peněz v bankomatu v Itálii - informace

Bankomaty najdete i v malých městech a přijímají všechny hlavní karty. Karty lze také použít k výběru peněz na přepážkách v bankách. Poplatek za výběr z bankomatu v Itálii si ověřte, různé banky mají odlišné poplatky (cca. od 0 Kč až do cca. 120 Kč). Pozor na bankomaty Euronet, o kterých píšu na konci této stránky.

Platba platební kartou v Itálii

Většina hotelů, restaurací, benzínek, obchodů přijímá platbu kartou. Cenu za tuto službu si ověřte ve své bance, ale většina bank si za platbu v zahraničí kartou žádný poplatek neúčtuje. Určitě ale doporučuji mít u sebe pár euro v kapse na koupi drobných suvenýrů, zmrzliny apod.

Nouzové situace - kde získat peníze v nouzi

co delat kdyz ztratim platebni kartu v zahraniciPokud jedete do Itálie, velmi doporučuji mít na nějakém místě (v autě, v hotelu apod.) ještě jednu náhradní kartu. Já, ač jsem mimořádně opatrný, tak jsem ztratil kartu 12.4.2022 v městě Francavilla Fontana. Karta mi vypadla z kapsy, když jsem vytahoval klíče od auta. Když jsem si uvědomil, že kartu nemám, byl jsem už dávno pryč (50 km daleko). Jak jsem situaci vyřešil popisuji ve článku Co dělat když ztratíte platební kartu v ItáliiCo dělat když ztratíte platební kartu v Itálii.

 


bankomat euronetPOZOR!

Itálie je plná modrožlutých bankomatů Euronet. Pozor, vybírejte vždy v bankomatech italských bank. U bankomatu Euronet pokud kliknete na ACCEPT CONVERSION, ztratíte několik stovek až tisíc korun za tzv. konverzi. Bankomaty Euronetu jsou i všude v Praze.