Zajímavosti o Itálii a Italech:

V Itálii se neřeší kdo kolik projedl a vypil v restauraci. Každý dá nějaké peníze doprostřed stolu a nestarají se moc o výslednou částku. Málokdy číšník řeší jednotlivé hosty.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

O Italech

Italové řidiči - jak se chovají na silnici a dálnici?

Doprava na hlavních silnicích Itálie bývá poměrně hustá a v centrech měst se často tvoří zácpy. Italové sice nejsou nejhoršími řidiči na světě, ale také nejezdí dvakrát bezpečně. Nepsané pravidlo spočívá v tom, že dáte velice zřetelně najevo, co hodláte udělat, a pak to uděláte. Ani jako chodci se nemůžete cítit příliš jistí. Dokonce i při přechodu na semaforu se vám může stát, že auto zabrzdí těsně před vámi (a to je ta lepší varianta :) ).

Pokud na vás někdo v Itálii zezadu bliká dálkovými světly, většinou to znamená, že vás chce předjet a dává vám tak nejevo, abyste nevjeli do jeho pruhu.

Italové jsou "trošku lajdáci" v používání blinkrů, hlídejte si to hlavně na kruhových objezdech.  


TIP: INFORMACE O DÁLNICÍCH, DÁLNIČNÍ KAMERY V ITÁLII ZDE.

Pití vína v Itálii, ceny alkoholických nápojů v Itálii

Přestože Italové pijí víno téměř ke každému jídlu, není v Itálii problémem alkoholismus nebo nadměrné pití. Jen málokdy uvidíte na veřejnosti opilého člověka, mládež se nebaví tím, že by se po nocích opíjela, a zejména ženy si dávají pozor na ztrátu kontroly kvůli přemíře alkoholu. Přesto je v Itálii k dispozici mnoho alkoholických nápojů, často za nízké ceny. Vzhledem k dostupnosti čerstvého ovoce je na trhu také nepřeberné množství ovocných nealkoholických nápojů a můžete si dát i minerálku nebo nápoje s ledovou tříští.

Vztah Italů ke sportu

V Itálii je velmi oblíbené sledování sportu, zejména celostátně populárního fotbalu, a nijak nepolevuje ani záliba ve sledování automobilových a cyklistických závodů. Když však
dojde na aktivní účast, nejsou Italové tak ochotni honit se za squashovým míčkem nebo se trápit na hodinách aerobiku jako obyvatelé jiných evropských států. Přesto se i v Itálii rozšířila idea zdravého způsobu života a kult štíhlé postavy a po celé zemi vyrostla jako houby po dešti různá fitcentra a sportovní kluby. 

Vztah Italů k dětem a zvláštnosti proti ČR

Děti jsou v Itálii oblíbené, lidé je budou obdivovat na ulicích, bez problémů vás s nimi pustí do barů a restaurací. Tyto podniky bývají vybavené dětskými stoličkami, mějte však na paměti, že v italských restauracích nejsou vyhrazené nekuřácké části. Hotely si budou obvykle účtovat 30% navíc za poskytnutí dětské postýlky, ale děti platí snížené jízdné ve vlacích (viz část Doprava po Itálii). Velkým problémem je sehnat opalovací přípravky s vysokým faktorem, v lékárnách se však většinou dají koupit krémy úplně blokující sluneční
záření. Pravděpodobně se časem přizpůsobíte místnímu dennímu režimu, začnete využívat dobu siesty k načerpáni energie a budete děti ukládat ke spánku pozdějinež obvykle. V létě není neobvyklé vidět italské děti venku i kolem půlnoci a nikdo se nad tím nepohoršuje.

Vztah Italů k homosexuálům (gayům a lesbičkám)

Homosexualita je v Itálii legální a začíná být i tolerantněji přijímána. Nejtolerantnější postoje jsou v severních městech, na pobřeží je roztroušeno také několik spiagge gay (pláží
pro homosexuály) a oblíbenými letovisky této menšiny jsou Taormina a Rimini. Mimo velká města a letoviska je však přístup veřejnosti konzervativnější. Celostátní organizace
homosexuálů ARCI-Gay sídlí v Bologni ( www.arcigay.i t) a ve většině velkých měst. Spoustu informací pro homosexuály a lesbičky najdete také na internetové stránce www.gay.it .

Italův den od rána do večera

Smíchejte letní pohodu s talířem těstovin a posledním vydáním deníku Corriere della Sera, zapijte to malou kávou a vše umocněte zpravodajstvím na italské televizní stanici RAI1. Tak by se ve zkratce dal popsat recept na italské odpoledne.

Italové obědvají okolo 2.—3. hodiny odpoledne (ale vše samozřejmě záleží na zvyklostech rodiny). K obědu dostanete jako první chod většinou pastu (těstoviny) různých tvarů a variant. Podávají se buď s dušenou zeleninou, houbami, kousky masa, plody moře nebo třeba jen s několika druhy sýra. Pasta je teprve začátek. Jako druhý chod dostanete většinou maso — dušené, smažené, kuřecí, hovězí či rybu. Maso se jí bez přílohy (tou myslím naše vařené brambory, knedlíky či omáčku), pouze se většinou pokape citrónem. Můžete k němu ale dostat např. salát či dušenou zeleninu (oblíbené jsou dušené fazolové lusky), na stole zároveň nikdy nechybí bílý křupavý chleba (il pane), který také můžete k masu přikusovat. Rodina mých hostitelů oběd zakončovala ovocem — plátkem melounu (klasického či žlutého) nebo broskvemi. Po takovémto obědě, kde však nenajdete žádné tučné sádlo či máslo (pouze olivový olej) se servíruje zmíněná malá silná káva (nikdy ne cappuccino).

Po obědě většinou následuje kratší siesta. V době oběda a následné siesty jsou většinou zavřené i obchody (kromě supermarketů). Siesta končí okolo 4.—5. hodiny. Při siestě můžete sledovat třeba zmíněnou RAI1, RAI2 či RAI3, což jsou státní televize, nebo skupinu soukromých kanálů MediaSet (patří sem Canale 5, Italia 1 či Rete 4), které vlastní premiér Silvio Berlusconi. Existují samozřejmě i různá regionální vysílání a hlavní slovo v italské televizi má vždy fotbal (il calcio). Pokud je zrovna období mimo fotbalovou sezónu — léto — televize přenáší známé zápasy uplynulé sezóny nebo se v médích řeší korupční a jiné skandály z oblasti fotbalu. V zimě i v létě je prostě fotbal v Itálii "number one".

Italové večeří na naše poměry dosti pozdě — okolo 9.—10. hodiny večer. V této době bývají restaurace a pizzerie většinou dosti plné. Při mých toulkách Itálií se mi však nejednou stalo, že jsem večeře začala až v 11 hodin. Večeře je obdobná jako oběd — jako první chod pasta, jako druhý chod maso a salát a jako moučník ovoce. Místo pasty můžete dostat také rizoto ze zeleniny a sýra (obdobné našemu) či z plodů moře, které jsem si zamilovala já. Večeřet můžete i klasickou pizzu, lasagne s masem, zapékanou "pizzu" z vrstvených brambor a zeleniny, dušené fazolové lusky s kapkou olivového oleje nebo třeba masové šátečky v listovém těstě. Jako "zákusek" můžete taky dostat na talířku na plázky nakrájenou mozzarellu, kousky tvrdého sýra a plátky šunky, vše si vychutnáte s křupavým bílým chlebem. Šunka (il prosciutto), salámy a uzeniny obecně nejsou v Itálii tak slané jako u nás — např. český poličan by se Italům jevil jako přesolený. K jídlu se podává bílé či červené víno. V kraji Veneto dostanete předně místní bílé Prosecco.

Zdroj textu. 

Italské módní značky a výrobci oblečení, šatů, oděvů

Z Itálie pochází řada modních ikon, stylistů a návrhářů. Věhlasné značky jako Armani, Bulgari, Dolce & Gabana, Fendi, Gucci, Max Mara, Moschino, Salvatore Ferragamo, Prada, Roberto Cavalli, Valentino, Versace mají také italský původ.

Mezi oblíbené italské značky patří i Calzedonia, Diesel, Intimissimi, United Colors of Benetton. Intimissimi pořádá každoročně úchvatnou show na ledě ve Veroně, kde vystupují hvězdy jako Evgeni Plushenko, Carolina Kostner či Stéphane Lambier.

V posledních letech se rozmohl trend módních blogerek. Ne náhodou jsou italské blogerky jedny z nejsledovanějších na světě. Chiara Ferragni(má i vlastní značku oblečení, obuvi a doplňků), Veronica Ferraro, Eleanora Carisi, Patricia Manfield, Erica Boldrin nebo Gilda Ambrosio udávají trendy, které sledují lidé po celém světě.

V celé Itálii tak potkáte na ulicích lidi, kteří jsou upraveni, jakoby zrovna vyšli ze salónu. Krásně voní, vlasy mají jako z reklamy, oblečení inspirativní, jednoduché, ale stylové a jak se říká: „V jednoduchosti je krása.“
Přesně taková je Itálie, a možná i proto ji všichni(kdo ji navštívili) tak milují.

PS: Ať už si vyberete velký módní řetězec, luxusní butik nebo místní italský obchůdek s domácí tvorbou, budete odcházet spokojení a kousek té temperamentní, čarovné a stylové Itálie si vezmete s sebou.

Odpolední siesta na odpočinek

V Itálii se dodržuje polední pauza, kterou Italové využívají k odpočinku. Obchody, kanceláře i mnohé restaurace se zavírají v cca. 13 h. a otevírají až v cca. 16 – 17 h. Obecně platí, čím více na jih, tím delší siesta.

 

  • 1
  • 2