Zajímavosti o Itálii a Italech:

Italové si váží svých starých rodičů a nedávají je do domova důchodců.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Káva

Moca kávovar - postup výroby kávy, návod k použití

moca kavovar postup navod vyroby kavyV Itálii se moc nespěchá, to je známá věc. Jako jeden z nejlepších "nespěchacích nástrojů" každého rána (no zdaleka nejen rána :) ), který vás zpomalí je moca kávovar (vyrábí se hliníkový a ocelový). Když se ráno probudíte a začnete panikařit co vše musíte stihnout (já tu nepanikařím, jen si paniku teoreticky představuji), zpomalí vás. Musíte ho rozšroubovat, nalít vodu, pomalu a opatrně nasypat kávu, sešroubovat a taky než se ohřeje a uvaří v něm káva, trvá to relativně dlouho. A hned je ráno pomalejší :)

Pokračovat ve čtení

Káva v Itálii, druhy kávy a rozdíl (espresso, caffé, cappuccino, caffé lungo, macchiato, latté, corretto, freddo, granita)

Jednou z nejtypičtějších vůní Itálie je vůně čerstvé kávy, linoucí se obvykle z baru (většina trattorií a pizzerií nepodává teplé nápoje). Káva je vždy vynikající: základní výběr je mezi malou černou kávou (espresso nebo pouze caffé), která stojí 1 euro, a kávou s na pěněným mlékem (cappuccino, asi za 1,30 eur), ale existuje mnoho variací. Chcete-li espresso rozředit vodou na slabší kávu, podobnou naší překapávané, požádejte o caffě lungo. Káva s trochou mléka se nazývá caffé macchiato, káva s velkým množstvím mléka je caffě latte. Káva s kapkou alkoholu má název caffé corretto a můžete požádat téměř o jakýkoli likér. Na mnoha místech dnes dostanete kávu bez kofeinu a v létě si můžete objednat ledovou kávu neboli caffé freddo. Skutečným požitkem v horkých letních dnech je caffě granita, káva s drceným ledem a obvykle ještě se šlehačkou .

Káva v Itálii a druhy kávy

Hned na začátek si vymezíme pojmy. Slovo „piccolo“ znamená v italštině malý a tím to končí. Nic společného s kafem nemá, Italové ho k žádnému vysvětlování ohledně velikosti kafe nepoužívají a asi ani nikdy nebudou. Je to čistě český výmysl (některé naše restaurace či bary ho dokonce rádi nabízejí ve svém menu), my se ale nenecháme zmást a řekneme si, co to vlastně espresso je. . Na druhou stranu ani pojem espresso však není úplně správný. Italové ho totiž běžně používají, když si objednávají v baru kafe. Pokud ale chceme být puntičkáři, espressoneznamená určitý druh kafe, ale ve skutečnosti je to označení metody pro extrakci kafe. Ale necháme jim ho, protože espresso vzniklo právě v Itálii, někde před 120 lety. S jeho vznikem je spojeno i vynalezení páky (té, do které se namleté kafe dává – italsky se tomu říká „il porta caffe“), kterou vymyslel jistý pan Bozzera. Jeho jméno najdeme i na spoustě kávovarů (my měli možnost obdivovat starší kávovary s nápisem Bozzera v jedné hotelové škole). Existují i další metody extrakce, ale ty si necháme na příště… Takže proč vlastně začínáme dnes právě s espressem? Protože tvoří základ pro všechny další druhy italských kafí, tedy např. cappuccino, latte macchiato, caffe macchiato a spol. Pokud si tedy v Itálii v jakémkoliv baru objednáte jednoduše caffè, caffè espresso, espresso…dostanete stále to stejné kafe. Jak by mělo takové caffè espresso vypadat? Pro každého Itala dobrá kvalita kafe znamená dobrá pěna (italsky „crema“). Správná pěna by měla na kafi vydržet okolo 3-4 minut, pokud zmizí během pár sekund, tak espresso není dobře udělané. Pěna, ale i celá chuť kafe je ovlivněna tzv. modelem 5 M. Jakmile jakákoliv jeho jedna část chybí nebo není v pořádku, tak i výsledek nebude takový, jaký by měl být. Co tvoří tento model? – monorigine e mescola (blend – neboli směs zrn) – macinatura (mletí) – mano (ruka baristy) – macchina (stroj – kávovar) – manutenzione (údržba) Nezdá se to, ale i taková ruka baristy je strašně důležitá a může udělat velký rozdíl. My jsme na kurzu byli tři a měli jsme za úkol udělat espresso. Člověk by to neřekl, ale při stejném postupu, na podobných strojích, se stejným kafem i mletím, každé kafe vonělo i chutnalo jinak! Protože ruka baristy nebyla stejná… Správné espresso by nemělo být příliš tmavé nebo příliš světlé. Správná barva je „nocciola“ – oříškově hnědá. Důležité je i „tygrování“ (žíhání), které se na pravé italském espressu vytvoří. Správné množství pomleté kávy je 7 gramů na jedno espresso. Káva je protlačena horkou vodou o síle kolem 9 barů a správné teplotě okolo 90 -95°C. Důležitá je i rychlost, kterou vytéká z kávovaru. Nemělo by doslova téct a ani naopak pomalu kapat. Správně by mělo pomalu vytékat po dobu 20 – 30 sekund. Udělat správně jedno espresso může být i věda