Zajímavosti o Itálii a Italech:

Italové se doma nepřezouvají a nejraději by se váleli v botech i doma na pohovce ;)

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Cestování do Itálie, cestování po Itálii

Itálie - dálniční poplatky a cena benzinu, nafty a LPG

Dálniční poplatky v Itálii

Za použití dálnic se v Itálii platí a dálniční poplatky jsou jedny z nejvyšších v Evropě (100 km cesty vychází na 5-6 euro). Informace o jejich výši se dočtete na Internetu. Počítejte ale s tím, že přejezd přes celou Itálii (ze severu až k Sicílii) vás vyde na cca. 3000 Kč. Užijete si ale kvalitní asfaltové silnice, často o 3 pruzích. Příjemné je také to, že dálnice nebývají (hlavně na jihu) ucpané a je volný průjezd. Na severu Itálie jsou řidiči na dálnicích možná až přespříliš opatrní, jezdí pomaleji než je to nutné a díky tomu mohou uměle vznikat kolony (osobní zkušenosti). 

 

Ceny benzinu, nafty, LPG v Itálii

Benzin je v Itálii drahý, jeho dovoz do Itálie je omezen. Ceny nafty a benzinu se liší podle regionu a také podle toho, jestli jste u dálnice, ve městě nebo na vesnici. Nejvyšší ceny pohonných hmot jsou u dálnice. 

  • Diesel dálnice 1,4 euro (39,20 Kč)
  • Diesel mimo dálnice 1,2 euro (33,60 Kč)
  • Benzin dálnice 1,60 euro (44,80 Kč)
  • Benzin mimo dálnice 1,45 euro (40,60 Kč)
  • LPG 0,65 euro (18,20 Kč)

LPG se označuje v Itálii jako GPL! Čte se to "dží pí elle". Pokud chcete platit kartou, zeptáte se "poso pagáre kon kárta"? (posso pagare con carta?) LPG je možné platit všude kartou, jen vám obluha řekne, jestli přímo u LPG stojanu nebo v centrále benzínky u pultíku. Pokud je na benzínce GPL k dispozici, poznáte to typicky na dálnici podle toho, že pod znakem benzínky je napsáno GPL a ve městech a na vesnicích podle toho, že je cena LPG na poutači benzínky vždy 0,X euro (benzín má vždy více než 1,X euro). 


TIP: INFORMACE O DÁLNICÍCH, DÁLNIČNÍ KAMERY V ITÁLII ZDE.

Zájezdy do Itálie

Organizované zájezdy vyjdou obvykle levněji než individuální turistika. Ovšem v případě, že zásadně omezíte svůj rozpočet a nocujete v mládežnických ubytovnách (hostelech) a kempech, toto tvrzení neplatí. Z organizovaných zájezdů si můžete vybrat v podstatě dva typy: pobytové nebo poznávací. Pobytové zájezdy směřují především na Jaderskou nebo Ligurskou riviéru, poloostrov Gargano a ostrovy Elbu, Sardinii a Sicílii. Specifickými pobytovými zájezdy jsou zimní lyžařské rekreace v horských střediscích v Alpách a Dolomitech. Poznávací zájezdy jsou zaměřeny na historicky významná italská města, mezi nejvyhledávanější patří například t'lím, Florencie, Benátky nebo Pisa, oblíbeným cílem poznávacích zájezdu je také Neapol a blízké Pompeje.

Placení kartou a výběry peněz v bankomatu v Itálii - informace a poplatky

Výběr peněz v bankomatu v Itálii - informace

Bankomaty najdete i v malých městech a přijímají všechny hlavní karty. Karty lze také použít k výběru peněz na přepážkách v bankách. Poplatek za výběr z bankomatu v Itálii si ověřte, různé banky mají odlišné poplatky (cca. od 0 Kč až do cca. 120 Kč). Pozor na bankomaty Euronet, o kterých píšu na konci této stránky.

Platba platební kartou v Itálii

Většina hotelů, restaurací, benzínek, obchodů přijímá platbu kartou. Cenu za tuto službu si ověřte ve své bance, ale většina bank si za platbu v zahraničí kartou žádný poplatek neúčtuje. Určitě ale doporučuji mít u sebe pár euro v kapse na koupi drobných suvenýrů, zmrzliny apod.

Nouzové situace - kde získat peníze v nouzi

co delat kdyz ztratim platebni kartu v zahraniciPokud jedete do Itálie, velmi doporučuji mít na nějakém místě (v autě, v hotelu apod.) ještě jednu náhradní kartu. Já, ač jsem mimořádně opatrný, tak jsem ztratil kartu 12.4.2022 v městě Francavilla Fontana. Karta mi vypadla z kapsy, když jsem vytahoval klíče od auta. Když jsem si uvědomil, že kartu nemám, byl jsem už dávno pryč (50 km daleko). Jak jsem situaci vyřešil popisuji ve článku Co dělat když ztratíte platební kartu v ItáliiCo dělat když ztratíte platební kartu v Itálii.

 


bankomat euronetPOZOR!

Itálie je plná modrožlutých bankomatů Euronet. Pozor, vybírejte vždy v bankomatech italských bank. U bankomatu Euronet pokud kliknete na ACCEPT CONVERSION, ztratíte několik stovek až tisíc korun za tzv. konverzi. Bankomaty Euronetu jsou i všude v Praze.

Cestování tělesně postižených invalidů po Itálii

V Itálii obecně nenajdete mnoho zařízení na usnadnění pohybu tělesně postiženým, ačkoli lidé jsou velmi ochotní pomoci a situace v ubytovacích zařízeních, dopravních prostředcích a veřejných budovách se postupně zlepšuje.

Specifický problém představují historická centra italských měst. Podrobné informace o službách a ubytovacích možnostech pro tělesně postižené vám poskytne organizace Associazione Nazionale Andicapatti, jejíž kanceláře se nacházejí po celé zemi.

Pokud nejste stále závislí na vozíčku, ale máte omezenou schopnost chůze, nezapomeňte, že při cestování budete muset zdolat větší vzdálenosti (často v náročnějším terénu a teplejším počasí), než na jaké jste zvyklí. Jestliže používáte vozík, nechte si jej před odjezdem prohlédnout a opravit a vezměte si s sebou sadu nástrojů na jeho případný servis.

Mapy Itálie do auta i pro pěší turistiku

Plány větších měst uvedené v tomto průvodci by měly být pro cestovní účely dostačující. Prakticky všechny turistické informační kanceláře vám poskytnou zdarma mapy příslušného regionu. Pokud chcete indexované plány měst, nejlepší jsou ty vydané společnostmi Studio FMB, Falk a Touring

Club ltaliano (TCI). Nejlepší komerční silniční mapou Itálie je mapa firmy Michelin v měřítku 1:1 000 000. Společnost Michelin vydala také mapy v měřítku 1:400 000 zahrnující celou Itálii včetně Sicílie a Sardinie.

Autoklub Automobile Club d'Italia vydal dobrou silniční mapu v měřítku 1:275 000, kterou vám bezplatně poskytnou pobočky Národní organizace pro turistiku (ENIT). Silniční mapy získáte také v místních turistických kancelářích.

 

Pěší turistika po Itálii

Pro pěší turistiku potřebujete mapu s měřítkem alespoň 1:50 000. Mapy společností Studio FMB a TCI pokrývají většinu horských oblastí severní Itálie v tomto měřítku. Podrobnější mapy centrální a severozápadní Itálie a pohoří Alpy až do měřítka 1:25 000 poskytuje Institute Geografico

Centrale. Mapy stejného měřítka vydává i společnost Kompass. Mapy pohoří Apeniny a Toskánska vydává společnost Multigraphic a nejsnáze je seženete přímo v Itálii. 

Společnost Tabacco vydala dobrou podrobnou sérii map pohoří Dolomity a severovýchodní části země. Dobrým italským zdrojem turistických map je Club Alpino ltaliano, Via E. Petrella 19, 20124 Milán ( www.cai.it ). Podrobné údaje o jeho pobočkách jsou zahrnuty v průvodci .

Ubytování v Itálii - horské chaty

Jestliže máte v plánu horolezectví nebo vysokohorskou turistiku, budete zřejmě využívat síť horských chat (rifugi), do které patří asi 500 chat vlastněných klubem Club Alpino ltaliano (CAI, www.cai.it ). Nečlenové v nich mohou přespat za 10 eur na noc. Existují také soukromé horské chaty, v nich je však nocleh dvakrát tak drahý. Vybavení je většinou velmi prosté, s palandami v nevytápěných společných ložnicích, ale chaty mívají nádhernou polohu a většinou jsou vhodně rozmístěné tak, abyste následující den mohli pokračovat v túře. Vždy vás musí ubytovat, pokud o to požádáte, ale lepší je rezervovat si nocleh předem.

Návštěva italských muzeí, archeologických nalezišť - otevírací doba, informace

Většina muzeí a památek je zavřena v pondělí. Otevírací doba státních muzeí je obvykle od úterý do soboty 9.00-14.00, případně až 19.00 a v neděli od 9.00 do 13.00. V létě pořádá mnoho velkých muzeí i noční prohlídky, většinou od 22.00 v úterý do 20.00 v sobotu nebo v neděli.

Otevírací doba archeologických nalezišť je pružnější: mnoho z nich je otevřeno každý den, často i v neděli, od 9.00 do pozdního večera - často zavírají hodinu před západem slunce, takže se tato doba v průběhu roku mění. V zimě se většinou zavírá okolo 16.00. I archeologická naleziště jsou občas zavřena v pondělí.

Vodní lyžováni, plachtění a surfování v Itálii - Lago di Garda a přímořská letoviska

V přímořských letoviscích a u jezera Lago di Garda jsou vyhledávanými aktivitami také vodní lyžováni, plachtění a surfování. Můžete si vypůjčit vybavení nebo zaplatit lekce. Plavání jinde než v moři je trochu problém, protože existuje pouze málo veřejných bazénů, můžete se však ubytovat v hotelu s bazénem.

Policie v Itálii a nejčastější trestné činy

V Itálii existuje několik policejních složek a jejich pravomoci jsou přísně rozdělené. Guardia di finanza řeší případy pašování, daňových úniků a podobné hospodářské trestné činy. Vigili urbani je městská policie, která má na starosti řízení dopravy a pokutování nesprávného parkování. Polizia stradale hlídkuje na dálnicích. Carabinieri se starají o dodržování veřejného pořádku a řeší obecné trestné činy včetně přestupků  spojených s drogami; poznáte je podle tmavé, modročerné uniformy s červenými lampasy.

Polizia statale, další policejní složka bojující proti zločinu obecně, se často dostává s karabiniéry do konfliktu a v případě krádeže byste jednali nejpravděpodobněji s ní, protože krádeže se hlásí právě státní policii. Adresu policejní stanice (questura) najdete v místním telefonním seznamu. U velkých měst jsou adresy uvedeny v části Důležitá telefonní čísla a adresy. Na policejní stanici také dostanete povolení k pobytu (permesso di soggiorno), pokud zde zůstáváte delší dobu, nebo vám zde v případě potřeby prodlouží víza.
Při porušení předpisů záleží na osobě, s níž budete jednat. Kromě přestupků, jako je opalování nahoře bez (někde je povolené, ale dále už raději nezacházejte) a zakázané
kempování. neočekávejte shovívavost, zvláště pokud se jedná o drogy. Drogy jsou všeobecně neschvalovány a díky celonárodnímu pozdvižení kvůli vážným problémům
se závislostí mladých Italů na heroinu se v poslední době nerozlišuje mezi tvrdými a měkkými drogami. Teoreticky je zakázané mít u sebe jakoukoli drogu kromě několika
gramů marihuany pro osobní spotřebu, ale nikde není oficiálně stanoveno, co to znamená, a tak i za malé množství můžete být přineJmenším pokutováni. Jih je obecně
k drogám méně tolerantní než sever.

 

Italská mafie vás neohrozí, malí zlodějíčci ano

Navzdory všemu, co uslyšíte o mafii, se v Itálii můžete stát obětí převážně méně závažných trestných činů, zejména krádeží. Ve velkých městech a na jihu země operují bandy
kapsářů zaměřené na turisty. Dávejte si pozor v přeplněných ulicích a na turisticky atraktivních místech. Zloději se pohybují pěšky nebo na mopedech a zmizí dříve, než stačíte
zareagovat. Mohou vám ukrást kabelku, peněženku nebo strhnout viditelné šperky. 

Riziko krádeže můžete minimalizovat, Policie když nebudete žádné cenné věci vystavovat na odiv; neověšujte se šperky, hlídejte si fotoaparát a kabelku noste vpředu a držte
si na ní ruku. Doporučujeme svěřit peníze a kreditní karty managementu hotelu. Nikdy nenechávejte v autě nic cenného a parkujte na dobře osvětlených, frekventovaných
ulicích. Obecně byste se měli vyhnout špatně osvětleným oblastem v noci a opuštěným městským čtvrtím i ve dne.

 

 

Ženy a sexuální obtěžování

V Itálii se ženy těší podobné svobodě jako v Ceské republice a ostatních evropských státech. V současné době se pouze málokdy setkáte s pískáním nebo podobnými
projevy, naopak se můžete střetnout s až neobvyklou dvorností, nedoporučujeme však brát flirtování nebo obdivné výkřiky příliš vážně.

Je nebezpečné generalizovat, obecně však lze říci, že osamělá žena nebo dvě přítelkyně mohou po Itálii cestovat bez větších problémů . Pokud však navštívíte bez
mužského průvodce některé z letovisek oblíbené u turistů ze severní Evropy, bude se předpokládat, že hledáte rychlé dobrodružství, a nabídky místních gigolů vás mohou
poněkud obtěžovat. Pokud se setkáte s obtěžováním, nebývá většinou spojeno s hrozbou nějakého násilí, ale to neznamená, že by vám nevadilo. Nejlepším řešením
je zůstat v klidu a nevšímat si podobných projevů a také vystupovat spíše sebevědomě - pokud se cítíte ohrožená, doporučujeme předstírat, že víte, kam jdete, ačkoli to
není pravda.