Zajímavosti o Itálii a Italech:

Italové používají jen málo sušená koření. Mnohem častěji živé bylinky, které mají skoro všichni u domu.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Ceny v Itálii; bankomaty, peníze a italské banky

Co dělat když ztratíte platební kartu v zahraničí (Itálii)

co delat kdyz ztratim platebni kartu v zahraniciPokud jedete do Itálie, velmi doporučuji mít na nějakém místě (v autě, v hotelu apod.) ještě jednu náhradní kartu. Já, ač jsem mimořádně opatrný, tak jsem ztratil kartu 12.4.2022 v městě Francavilla Fontana. Karta mi vypadla z kapsy, když jsem vytahoval klíče od auta. Poté co jsem si uvědomil, že kartu nemám, jsem byl už dávno pryč (50 km daleko). Co se dělo dál bylo jasné.

Přes mobilní aplikaci jsem zablokoval platební kartu a začal jsem používat náhradní kartu, kterou jsem měl v záloze (když jedu sám do zahraničí, vždy se jistím pro případ, že by se něco stalo - mám tedy vždy náhradní platební kartu, dále kvalitní pojištění auta (aby mě odtáhli do servisu odkudkoliv kdykoliv), také cestovní pojištění zdraví (kdybych nedej Bože skončil v nemocnici a musel tam být po delší dobu) a v tašce co nosím přes rameno na procházky mám vždy malou power banku (abych mohl kdykoliv dobít telefon - bez telefonu se v mnoha městech Itálie ztratíte, uličky jsou tenké a těžko přehledné). Kdyby šlo mít i náhradní auto, tak bych si ho vzal do kufru, ale to nejde :D

Náhradní kartu (kterou jsem měl v ubytování) jsem už nechtěl ztratit, tak jsem si ji dal do obalu na visačku a obal jsem připevnil na ucho tašky přes rameno, kterou nosím vždy u sebe (a kterou nikdy neodkládám). Pokud máte kartu v tomto obale a máte ji připevněnou k oblečení nebo tašce, je skoro nemožné ji ztratit (v době kdy ji nepoužívám ji mám kromě přidělání za ucho tašky v zazipované kapse oné tašky). 

Nouzová situace - jak získat peníze v cizí bance?

Pokud máte jen pár Euro mincí na suvenýry a nemáte se za co dostat zpět domů do ČR, je to samozřejmě velký problém.

Jestliže vám chybí peníze nebo nastane nouzová situace, můžete si nechat peníze poslat dálnopisem z vaší domovské banky do nejbližší italské banky, počítejte však tím, že za tuto službu se platí vysoké poplatky a v některých případech může doručení peněz trvat až týden. Proto tuto variantu považujte za poslední možnost.

Mnoho českých bank má s italskými bankami vzájemné dohody, takže mohou tuto službu poskytovat rychleji a levněji; informujte se proto před odjezdem ve vaší bance.

Další variantou jak problém řešit je požádat Itala nebo italský hotel kde bydlíte, že pošlete peníze na jejich účet a až peníze přijdou, že vám je vybere a předá. Je to taková poměrně krkolomná cesta, ale pokud je nouze, tak se budete snažit najít jakoukoliv cestu, jak se k penězům dostat.

Užitečný tip na konec


bankomat euronetPOZOR!

Itálie je plná modrožlutých bankomatů Euronet. Vybírejte vždy v bankomatech italských bank. U bankomatu Euronet pokud kliknete na ACCEPT CONVERSION, ztratíte několik stovek Kč až tisíc Kč za tzv. konverzi (marže). Bankomaty Euronetu jsou i všude v Praze.

Tento bankomat jsem vyfotil 27.4.2022 v turisticky velmi známém městě Alberobello. Těchto bankomatů v historickém centru bylo asi 10.

Tagy: ztracená platební karta, jak získat peníze v zahraničí v nouzi, nouzový stav bez peněz zahraničí, dálnopis peněz, jak neztratit platební kartu, zablokování karty, internetbanking, internetová aplikace banka