Zajímavosti o Itálii a Italech:

V Itálii se ve velkém oslavují narozeniny dětí a to už od velmi nízkého věku (2 roky a výše). Často se na oslavu pozve čirokolo.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Cestování po Itálii dopravními prostředky

LPG v Itálii - je problém ho sehnat?

Ano, tak na tuto otázku se mě ptalo již více lidí. Ne, není problém v Itálii LPG sehnat. Je všude a s jednou nádrží povětšinou dojedete kam potřebujete ke druhé. Počítejte ale se siestami - dobami odpočinku, kdy na jihu Itálie LPG ne vždy seženete. LPG stojí v Itálii 0,5-0,75 euro. Je dražší u dálnice a na severu Itálie. Obecně na jihu Itálie a dále ve vesnicích a městech je LGP levnější. 

Pokračovat ve čtení

Itálie - dopravní předpisy, maximální rychlost na dálnici, ve městě

Pravidla silničního provozu jsou v Itálii jasná (a stejná jako v České republice): jezdí se vpravo, na křižovatkách bez označení přednosti dáváte přednost vozidlům přijíždějícím zprava.

Maximální povolená rychlost - město (obec), mimo obec (město), dálnice

  • 50 km/h v obcích, 
  • 110 km/h mimo obce na silnicích první třídy, 
  • 130 km/h na dálnicích (pro obytné vozy jsou tato omezení snížena na 50 km/h, 8O km/h a 100 km/h). 

Na kruhových objezdech mají v naprosté většině případů přednost vozidla po nich jedoucí. Ojediněle se můžete setkat i s malým kruhovým objezdem, který není označen odpovídající značkou, a na něm platí přednost zprava. Povinně s sebou v autě musíte mít výstražný trojúhelník a reflexní vestu.

Probliknutí dálkovými světly na dálnici

Pokud jedete v Itálii v pomalém pruhu a kolem vás v rychlém pruhu jede auto, možná vás problikne dálkovými světly. Je to znamení, abyste nejeli do rychlého pruhu. V Itálii se totiž zoufale málo používají blinkry a toto je prevence srážky.  

Alkohol při řízení motorového vozidla v Itálii

Je zakázáno řídit pod vlivem alkoholu. 


TIP: INFORMACE O DÁLNICÍCH, DÁLNIČNÍ KAMERY V ITÁLII ZDE.

Cestování po Itálii na motorce, mopedu a povinnost mít helmu na hlavě

Jinou možností je cestovat na motorce, ale i s půjčovnami motocyklů se setkáte poměrně zřídka . Mopedy si však můžete půjčit relativně snadno: téměř každý v Itálii na nich jezdí a pro procestování měst a ostrovů jsou ideálním dopravním prostředkem.  Informace o půjčovnách mopedů jsme zahrnuli do textu. Bezpečnostní helmy (přílby) jsou povinné, ale zejména na jihu toto pravidlo většina lidi ignoruje.

Cestování po Itálii na kole, bicyklu - půjčovny, informace

Jízda na kole je v Itálii spíše oblíbeným sportem než způsobem dopravy. Malé hotely a mládežnické ubytovny (hostely) bývají k cyklistům velmi vstřícné a můžete si u nich kolo přes noc uschovat. Seznam těchto hotelů a další informace získáte na  www.italybikehotels.it . Na ostrovech, v horách, ve velkých letoviscích a městech si obvykle můžete kolo půjčit, ale obecně není půjčoven kol mnoho.

Cestování v Itálii autostopem

Stopování je v Itálii s určitými omezeními možné, zejména na severu, ale stejně jako nikde jinde v Evropě ho nikomu nedoporučujeme. Pokud přece jen míníte cestovat autostopem, nezapomeňte, že je zakázáno stopovat na dálnicích. Postavte se na nájezd nebo na odstavnou plochu. Nikdy byste také neměli stopovat sami - to platí pře devším pro ženy na jihu. Před nastoupením do auta se vždy zeptejte, kam řidič jede: 

"Dove diretto?", 

a pokud chcete vystoupit, řekněte: 

"Mi fa scendere." (mi fa šéndere)

Cestování autem po Itálii - bezpečnost a krádeže

Nikdy nenechávejte v zaparkovaném autě věci na viditelném místě. Toto upozornění se týká i autorádia. Krádeže aut jsou v Itálii na denním pořádku, zvláště v ekonomicky slabších městech (jako je například Neapol). Některé půjčovny také dokonce odmítají auto pojistit, pokud není

zaparkováno v uzamčené garáži. Pokud přijedete vlastním autem, nainstalujte si vyjímatelné rádio a po zaparkování zasuňte anténu a sklopte boční zrcátka. Ve většině měst a přístavů jsou k dispozici garáže, kde můžete auto s poměrně klidným svědomím nechat.

Doprava na hlavních silnicích bývá poměrně hustá a v centrech měst se často tvoří zácpy. Italové sice nejsou nejhoršími řidiči na světě, ale také nejezdí dvakrát bezpečně. Nepsané pravidlo spočívá v tom, že dáte velice zřetelně najevo, co hodláte udělat, a pak to uděláte. Ani jako chodci se nemůete cítit příliš jistí. Dokonce i při přechodu na semaforu se vám může stát, že auto zabrzdí těsně před vámi.

Pronájem auta v Itálii - vyplatí se nebo ne?

Pronájem auta je v Itálii drahý, zejména v hlavní sezoně, kdy zaplatíte asi 200-300 eur za půjčení malého osobního auta s neomezeným počtem ujetých kilometrů na týden. Největší řetězce půjčoven mají  kanceláře ve velkých městech, na letištích a vlakových nádražích, jejich adresy jsou uvedeny v části Důležitá telefonní čísla a adresy za popisem jednotlivých větších měst. Místní firmy bývají levnější a často mají kanceláře na letištích. Většinou je však nejvýhodnější zařídit si pronájem auta předem, například pomocí služby "Fly and drive", kterou nabízejí některé cestovní kanceláře a autopůjčovny. Spočívá v tom, že si zakoupíte letenku, v jejíž ceně je zahrnut pronájem vozu, který si vyzvednete až na místě. Při přejímání auta budete potřebovat kreditní kartu, pomocí které složíte zálohu.

Cestování autem po Itálii - poruchová služba

Jestliže máte poruchu nebo nehodu, zavolejte na tel.: 116 a sdělte operátorovi svou polohu, typ vozu a registrační číslo : operátor vyrozumí nejbližší pobočku Italského automobilového klubu (ACI) a ta vám pošle mechanika. Tato služba je poměrně drahá, zejména pokud je třeba auto odtáhnout. Chcete-li mít klid, můžete si předem zaplatit č lenství v ACI a stát se tak členem jejich slevového programu (někdy však může být snadnější zajistit si pomoc v případě nehody u automotoklubu v (R). V kterékoli pobočce organizace ACI v Itálii vám poradí, kde můžete koupit náhradní díly na váš vůz. 

  • 1
  • 2