Zajímavosti o Itálii a Italech:

Italové jsou pyšní na to, jak vaří, rádi jí a rádi se o jídle baví.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Doklady pro cestování po Itálii

Doklady pro cestování po Itálii pro děti a dospělé

Občanský průkaz

Občan CR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu. K překročení hranice s členským státem Evropské unie lze jako doklad použít i platný občanský průkaz. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. I dětem mladším 5 let se od 25. dubna 2008 vydávají cestovní, diplomatické a služební pasy se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji s dobou platnosti 5 let, s nimiž je možné vycestovat do kteréhokoli státu světa. Veškeré dosud vydané cestovní doklady samozřejmě zůstávají v platnosti po dobu v nich uvedenou. Od 1. března 2008 je možné zapisovat děti mladší 1O let do cestovního, diplomatického a služebního pasu rodiče. Děti zapsané v platném cestovním, diplomatickém nebo služebním pasu rodiče mohou s rodičem, v jehož pasu jsou zapsány, překročit hranice bez vlastního cestovního dokladu, přičemž dítě zapsané do pasu rodiče před 1. zářím 2006 může takto cestovat do 15 let věku a dítě zapsané do pasu rodiče od 1. března 2008 může takto cestovat do 10 let věku (v období od 1. 9. 2006 do 29. 2. 2008 nebylo možné děti do pasu rodiče zapisovat).

Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan CR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze.

U řidičů se vyžaduje technický průkaz, řidičský průkaz, zelená karta.

 

Převoz zvířat

Při převozu psů a koček je zapotřebí mít cestovní pas pro malá zvířata, ve kterém bude potvrzení o očkování proti vzteklině. Vakcinace musí být provedena v rozmezí nejméně 20 dnů před vstupem na území Itálie a nesmí být starší 11 měsíců. Ztrátu či odcizení cestovního dokladu by měl turista nahlásit italské policii (nebo karabiníkům), a tím tak předejít možným problémům, které mohou vzniknout ze zneužití odcizeného dokladu. Na webových stránkách velvyslanectví www.mzv.cz/romenaleznete k případnému využití přeloženou verzi policejního oznámení (tzv. "denuncia").

 

Náhradní cestovní doklad

V případě, že český občan při pobytu v cizině (Itálii) ztratí cestovní pas nebo mu je cestovní pas odcizen, může požádat o vystavení tzv. náhradního cestovního dokladu (cestovního průkazu), který mu umožní návrat do vlasti. Je určen pro přímou cestu z Itálie do ČR. Maximální doba jeho platnosti je 6 měsíců. Platnost dokumentu je však udělována pouze na nezbytně nutnou dobu s přihlédnutím k možné době návratu do ČR.

Žádost o náhradní cestovní doklad se podává na příslušném formuláři, který obdržíte na našem konzulárním oddělení nebo na honorárních konzulátech ČR. 

Za vystavení náhradního cestovního průkau se vybírá správní poplatek (poplatek se každý měsíc aktualizuje dle platného kurzu).

Doporučujeme vozit s sebou také fotokopii cestovního pasu ČR nebo platného občanského průkazu ČR vydaného po červenci 2000. Náhradní cestovní doklad je nutné do 3 dnů po návratu do ČR odevzdat do oddělení cestovních a osobních dokladů příslušného městského úřadu, kde je možno požádat o vystavení nového cestovního pasu.