Zajímavosti o Itálii a Italech:

Italové muži jsou často nevěrní, přesto je pro ně rodina a děti nadevše a manželství kvůli nevěře neopouští. Italové muži jsou i velmi žárliví (mají důvod :) ). 

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Itálie - zajímavosti o městech a vesnicích

Ostrov Ponza Itálie - informace, doprava na ostrov, pláže, modré jeskyně, ubytování, turistika, obchody, trajekt

ostrov ponza italie informace doprava na ostrov plaze modre jeskyne ubytovani turistika obchody trajekt 5Ostrov Ponza. Co o něm říci? :) Krásné místo k procházkám, skvělé jídlo, krásné pláže, nádherné romantické výhledy do dálek, absolutní dostupnost všeho (obchody, jídlo, pití, drogerie, oblečení, půjčovny motorek, aut, loděk, ...). Na Ponze jsou velice milí a ochotní lidé, kteří rádi poradí co a jak na ostrově chodí. Mají i smysl pro humor.

Např. když jsem se zeptal u jednoho jídla, jestli je dobré, bylo mi odovězeno "no, é cattivo" (/ne, je hnusné/), samozřejmě se širokým úsměvem prodavače. Jiná situace byla, když jsem si zapomněl pití v penzionu a byl jsem vysoko na kopcích. Zastavil jsem u jednoho domu a ptal se kde je nejbližší obchod s potravinami. Když mi odpověděli, že daleko, vysvětlil jsem italsky co se mi stalo a jestli od nich můžu koupit láhev vody. Paní mi velmi ochotně načepovala flašku vody a když jsem jí dal 1 euro a s poděkováním odešel, paní mě ještě půl kilometru od domu honila, že neee, že to nechce a jestli jsem se nezbláznil :D ... no a takoví jsou lidé na Ponze ;)
Když jsem pozdravil uctivě staré, do černého oblečené dámy (staré Italky vdovy) slovy "buona sera, signora", vždy mi odpověděly a některá i pousmání přidala.
Po ostrově se přepravuje pěšky (asi 2 hodiny od jednoho konce ostrova na druhý), autobusem nebo vypůjčenou motorkou.
Na Ponze jsem se opět utvrdil, že nutně potřebuju řidičák na motorku, protože bez ní je v Itálii vše složitější a méně se toho zvládne prohlédnout, což je škoda.
Jediná malá nevýhoda Ponzy je v tom, že je tu všechno asi o třetinu dražší než ve zbytku Itálie.
Vtipná byla situace, kdy když jsem nastupoval, tak jsem chtěl platit autobus a řidič na mě nechápavě koukal a říkal "vai" (/jdi/) a ukázal dozadu. Pak jsem pochopil, že se v Itálii platí až na konci trasy (tedy je to přesně naopak než v ČR). V minulosti (u Lago di Garda na severu) jsem se už setkal i s tím, že v autobuse řekl řidič "la cassa non é funziona" (/kasa nefunguje/) a prostě nechal jet lidi (= rozumějte dva lidi - mě a bývalou přítelkyni :D ) zadarmo. I taková je Itálie :)
V červenci a srpnu prý není ideální na Ponzu vyrazit - je tu strašně moc turistů a hodně plné pláže.
Na ostrově se dají navštívit i tzv. "modré jeskyně" a ostrov má také bohatou historii dotýkající se i Caliguly, ale o tom více např. na https://cs.wikipedia.org/wiki/Ponza
Na Ponzu se pluje lodí nebo trajektem (plul jsem z Terraciny, 19,50 euro každá cesta) a byl jsem na ostrově 2 dny (6-7.5.2017).

ostrov ponza italie informace doprava na ostrov plaze modre jeskyne ubytovani turistika obchody trajekt 5ostrov ponza italie informace doprava na ostrov plaze modre jeskyne ubytovani turistika obchody trajekt 5ostrov ponza italie informace doprava na ostrov plaze modre jeskyne ubytovani turistika obchody trajekt 5ostrov ponza italie informace doprava na ostrov plaze modre jeskyne ubytovani turistika obchody trajekt 5ostrov ponza italie informace doprava na ostrov plaze modre jeskyne ubytovani turistika obchody trajekt 5