Zajímavosti o Itálii a Italech:

Italové se ven vždy krásně oblékají. Něco jako tepláky nebo pantofle je nemyslitelné :)

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Itálie - zajímavosti o městech a vesnicích

Montepulciano, Toskánsko, Itálie - fotografie, informace, parkování, GPS, historie, informace

montepulciano toskansko italie fotografie informace parkovani gps historie informaceMěsto Montepulciano je asi jedno z nejhezčích a taky největších měst (překvapivě :) opět na kopci - 600 m.n.m.) ve zdejší oblasti Toskánska. Je paradoxem, že ač jsem tu na přechodnou dobu ubytovaný (bydlím kousek pod městem), tak jsem se do historického centra města, které je postaveno na skalnatém hřebeni, byl podívat až 5. den mého pobytu.

Co o městě říci? Ve městě se vyrábí víno Vino nobile (cca. 10 Euro, tj. asi 270 Kč/láhev). Že je víno kvalitní a chutné věděl i spisovatel Henry James (1843-1916), který ho pil ve velkém, v Montepulcianu prožil velkou část života a město přirovnával tvarem k lodi. Ať je to jak chce, město je plné enoték, tedy prodejen s vínem, ve kterých je často prodáván i olivový olej ad.
Od parkoviště se dostanete přes bránu Porto al prato do historického centra města. Přes ulici Corso, která má plno malých obchůdků a z níž vychází mnoho malých bočních uliček se dostanete přes další ulice s kostely a různými zajímavosti až na hlavní náměstí Piazza grande, kde je Palazzo comunale (radnice) s věží od Michelozza. Na věž je možné se podívat (5 euro), po úzkém schodišti vyšplhejte až na vrcholek, kde najdete 2 zvony. Na zvony se nesmí zvonit srdcem (rozhoupat je), ale když zaklepete na zvon rukou, zvuk zvonu dobře uslyšíte. Italové jsou zvyklí neizolovat sebe a předměty od okolí, takže asi není překvapením, že jsem se dostal bez problémů do matričního skladu radnice v Montepulcianu (škoda že něco podobného tu nejde v bankovním sejfu :D ). A protože si radní váží svých občanů, v radnici je i starodávný stojan na deštníky. Na zmíněném hlavním náměstí jsou ještě 2 středověké domy (Palazzo Cantucci, Palazzo taurugi), fontána se lvem a ptákem Nohem, na níž posedávají lidé. Monumentální budovou je dóm, který je zajímavý tím, že nikdy nedostal fasádu. Více než vně je dóm krásný uvnitř.
Zajímavostí je i mezeum mučení (Museo delle torture, 8 euro) v centru města. Všechny předměty v něm jsou pravé, skutečně používané (což je trošku děsící). Vyfotil jsem tam mnoho fotografií, které jsem dal na tento web do této stránky.
Pokud se už do Montepulciana vydáte, zaparkujte zdarma u východní části města (u obchodního domu Conad, piazza Moulins GPS 43°05'54.1"N 11°47'09.6"E). Vjezd za hradby města není cizím dovolen.

montepulciano toskansko italie fotografie informace parkovani gps historie informace 

montepulciano toskansko italie fotografie informace parkovani gps historie informace 5montepulciano toskansko italie fotografie informace parkovani gps historie informace 5montepulciano toskansko italie fotografie informace parkovani gps historie informace 5montepulciano toskansko italie fotografie informace parkovani gps historie informace 5montepulciano toskansko italie fotografie informace parkovani gps historie informace 5montepulciano toskansko italie fotografie informace parkovani gps historie informace 5montepulciano toskansko italie fotografie informace parkovani gps historie informace 5