Zajímavosti o Itálii a Italech:

Italské ženy jsou skvělými kuchařkami. Umí i z mála surovin udělat skvělé jídlo!

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Itálie - zajímavosti o městech a vesnicích

Perugia, Umbrie, Itálie - informace, zajímavosti, památky, násilí v historii

perugia umbrie italie informace zajimavosti pamatky nasili v historiiPerugia v Umrbrii - dnes krásné moderní a živé město se spoustou oblouků a s nekonečnými výhledy do dálek. Kdysi ale kruté město plné násilí - když jste se ve středověku prohřešili, hrozilo vám vyhození z palácových oken (viz foto), v lepším případě vás nechali umrznout zavěšeného v kleci (viz foto - tyč mezi dvěma sochami) a dalším pak setli hlavu a tu napíchli na bodce k tomu určené, které jsou připevněné na budovách v centru města (viz foto).

Poklid nepřidávala ani krvení msta mezi rodinami, incest a masové vraždění - to vše bylo v tehdejší době na denním pořádku. Historie ale vypráví další a další příběhy - třeba ten, že když byl někdo zemřelý pronesen dveřmi domu, tyto dveře potom byly zazděny, protože byl vchod "znesvěcen smrtí" (viz foto).
Perugia jako taková je jako dělaná na jednodenní pobyt s pohodovými procházkami a vychutnáváním si nerovného terénu města a všeobecného pouličního mumraje a stánků. Ve městě rozhodně hlady neumřete - za 3 a více euro si můžete něco koupit ve spoustě barů (tak se v Itálii označuje místo, kde dostanete kávu nebo něco k snědku), které jsou v centru města. Co ušetříte na jídle, to dáte možná za parkování, které je kolem centra za cca. 2,2 euro (60 Kč) za hodinu. Levné parkování nebo parkování zdarma lze najít v mobilní aplikaci Parcopedia.
Když tak nějak letem-světem projdeme památky, tak právě v Palazo dei Priori (na Piazza IV. novembre) vyhazovali zločince odsouzené na smrt (a je to fakt výška - viz foto).
Mohutná etruská stavaba je Pozzo Etrusco. Jde o studnu, do které je přístup (příčný mostík dole uvnitř studny) - viděl jsem jen fotky, ale nebyl jsem tam.
V katedrále na hlavním náměstí Piazza IV. novebre je prý pravý prsten panny Marie, ale je uschován v "matrišokové" krabici skýtající 15 skříněk, kdy od každé má klíč jiný člověk. Krabice se bohužel otevírá jen 30.7. každého roku. V boční lodi katedrály je urna papeže Martina IV, který se přejedl úhoři :)
Fontána "Fontana Maggiore" je dominantou hlavního náměstí v Perugii. Jsou na ní vyobrazené příběhy Starého zákona a mytologie.
Daleko odtud (asi 20 minut chůze) je kostelík Madonna delle Luce. Pověst praví, že měla Madona 4 dny zavřené oči jako reakci na kletí lazebníka, který prohrál v kartách (viz foto).
Krásný kostel je Sant´Angelo - je kruhový, kdy je hruh tvořen ze 24 kamenných sloupů, kdy je každý sloup tvořen jiný kamenem. Jde o velkou vzácnost a zajímavost. Je to jedno z míst, která mě opravdu natchly. Z mého pohledu jde o nejhezčí kostel ze všech, které jsem zatím viděl.
U Sant´Angelo je věž Cassero di Porta di Sant´Agelo, kdy turistický průvodce vybízí k její návštěvě. Já jsem našel jen zavřenou mříž bez údaje o otevírací době :(
Jedno z nejhezčeji zdobených církevních budov (prý v celé Itálii, říká průvodce) je bazilika San Pietro.
V polorozpadlém kostele Sant´Agostino si můžete na stopě prohlédnout krásný kůr a fresky na stropě.
Ve městě je ještě spousta dalších pozoruhodností (Collegio cambio, Sala dei notari, Collegio della Mercanzia), ale ty jsem nenavštívil (prostě se mi nechtělo :) ).

perugia umbrie italie informace zajimavosti pamatky nasili v historiiperugia umbrie italie informace zajimavosti pamatky nasili v historiiperugia umbrie italie informace zajimavosti pamatky nasili v historiiperugia umbrie italie informace zajimavosti pamatky nasili v historiiperugia umbrie italie informace zajimavosti pamatky nasili v historiiperugia umbrie italie informace zajimavosti pamatky nasili v historiiperugia umbrie italie informace zajimavosti pamatky nasili v historiiperugia umbrie italie informace zajimavosti pamatky nasili v historiiperugia umbrie italie informace zajimavosti pamatky nasili v historii