Zajímavosti o Itálii a Italech:

Italové rádi nosí tmavé oblečení. Směrem na jih mají výrazně lepší vkus v oblékání, než "nudní" seveřané.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Itálie - zajímavosti o městech a vesnicích

Palmanova, Itálie - informace, zajímavosti, fotografie, historie, vodojem, kostel, parkování zdarma

palmanova informace zajimavosti fotografie historie vodojem kostel parkovani zdarmaMěsto Palmanova se nachází asi 20 km jihovýchodně do Udine. Patří do regionu Furlandsko-julské benátsko. Palmanova je masivní benátská pevnost z roku 1593. Dříve byla považována za nejsilnější pevnost v Evropě. Shora má tvar devíticípé hvězdy. Jeho symetické ulice se sbíhají na velkém šestiúhlém náměstí Piazza grande. Ač turistický průvodce Itálií píše, že město "ničím neohromí," nám se město velmi líbilo a s tímto názorem jsme polemizovali. V klidu (ano, město má poklidnou atmosféru) jsme si prošli uličky kolem náměstí, pochutnali si na skvělé zmrzlině na ulici Borgo Aquileia, kterou jsme snědli na hlavním náměstí, kde si hrály děti a opodál nich i dospělí hráli šachy (velké šachy, šachoviště cca. 5x5 metrů). Po zmrzlině jsme se podívali na krásný kostel Duomo dogale, který je právě na Piazza grande.

V kostele jsme se zchladili v horkém dni. Hned za kostelem na konci ulice Contrada donato je velmi zvláštní stavba. Jde o starý nepřístupný vodojem (do poslední chvíle jsme si mysleli, že jde o zvláštní strážní věž pro odvážné :) ) - viz foto níže. Jeho jednotlivá patra totiž nemají zábrany a jsou propojena dírami s žebříky.

Pokud máte děti, které jsou z ťapání po města unavené, mohou si pohrát na dětském parčíku s netradičními houpačkami u bytových domů na ulici Via molin.

Chtěli jsme se podívat i za hradby Palmanovy a proto jsme si udělali okruh mezi dvěma branami  (asi 60minutová pomalá procházka v trávě). My jsme šli mezi branami Porta cividale a Porta aquileia (město má jen 3 hlavní brány, 3. brána /tu jsme neviděli/ je Porta Udine a je u ní akvadukt). Pokud se mezi branami kolem hradeb vydáte, máte dvě možnosti: buď hezčí posekanou cestičkou přímo kolem hradeb a nebo travnatější a méně udržovanou cestou v úrovni výše okraje hradeb. My jsme se vydali druhou cestou a díky tomu udělali sérii hezkých fotografií (doporučujeme).

Ve městě není problém sehnat jídlo (pizzerie, restarurace, malé supermarketíčky) a na mnoha místech vč. hlavního náměstí jsou pítka s pitnou vodou (jsou dobře vidět na grafické mapě na mapy.cz zde), kde se můžete nejen napít, ale i umýt ruce od zmrzliny (což jsme velice uvítali :D ).

Pokud se ve městě zdržíte a lpíte na historických památkách, můžete se připojit k prohlídce podzemních chodeb v opevnění s průvodcem. Město má muzeum Civido Museo Storico a Museo storico militare.

palmanova informace zajimavosti fotografie historie vodojem kostel parkovani zdarma

  • Parkování zdarma: na všech uličkách na okraji města (hned na vnitřní straně hradeb), my jsme parkovali na ulici via Lion na GPS pozici 45°54'08.7"N 13°18'39.5"E, směrem k centru je parkování na ulicích zpoplatněné.
  • Město navštíveno: 2.6.2018
  • Letecká fotografie v koláži - zdroj: http://www.italianways.com/palmanova-a-city-of-dreams-and-fears/