Ostia antica u Říma - informace, fotografie, GPS pozice, vstupné
Ostia Antica bývala hlavním obchodním přístavem na okraji Říma. Žilo v něm cca. 50.000 lidí. Jde o rozlehlou oblast, kterou jsem prošel za 4 hodiny. Přístav ve 4. století začal chátrat a postupně ho zanášely nánosy bahna. Katastrofou pro Ostii anticu byla malárie, která zahubila v ní a v jejím okolí více než 100 tisíc obyvatel. Je velmi překvapivé, že město, které bylo po staletí pohřbeno pod vrstvou písku a bahna (z řeky Tiber), zůstalo zachované.
Sice nenabízí tak oslnivou podívanou jako Pompeje, neboť zanikalo postupně, ale přesto je velmi působivé. Ostia Antica svědčí o tehdejším životě všech společenských vrstev v římském císařství. K vidění jsou aktuálně půdorysy veřejných budov (lázně, školy, obchůdky, trh), restaurované divadlo (pro 4000 lidí) a nádherné mozaiky znázorňující výjevy z každodenního života v přístavu. Zajímavostí jsou např. veřejné toalety (na fotkách) - měly 2 vstupy zvlášť pro muže a zvášť pro ženy. Lidé v Ostii žili velmi promiskuitně. Město sloužilo mj. jako obranná vojenská základna.
Uprostřed náměstí stál chrám zasvěcený bohyni úrody Ceres. Dnes je odkryto mnoho velkých místností, ve kterých bylo skladováno obilí z Afriky, dokud se nedopravilo lodí do Říma. Další zajímavostí, kterou si můžete prohlédnout, je mramorový pult v hostinci Dianina domu (je na fotce), kde si zákazníci objednávali například klobásy a svařené víno slazené medem. Obdivuhodná je i prádelna, zbrojnice nebo 18 zdejších chrámů.
- Vstupné: 8 euro
- GPS pozice: 41°45'29.5"N 12°17'51.4"E
- V Ostia antica jem byl 29.4.2017
- Tip: při vstupu si půjčte sluchátka, kde vám bude vykládáno na jednotlivých stanovištích co vidíte a také si kupte mapku. Je to důležité, jinak nebudete vědět kde jste a co vidíte.
- Pokud se chcete dostat do areálu zdarma, v oblasti s GPS 41°45'13.4"N 12°17'01.6"E není žádná brána ani plot. Lze tam přijet autem a zaparkovat v trávě.