Zajímavosti o Itálii a Italech:

bidet italieItalové často používají bidety na oplachování intimních partií během dne.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Itálie - zajímavosti o městech a vesnicích

Ostia antica u Říma - informace, fotografie, GPS pozice, vstupné

ostia antica u rima informace fotografie gps pozice vstupneOstia Antica bývala hlavním obchodním přístavem na okraji Říma. Žilo v něm cca. 50.000 lidí. Jde o rozlehlou oblast, kterou jsem prošel za 4 hodiny. Přístav ve 4. století začal chátrat a postupně ho zanášely nánosy bahna. Katastrofou pro Ostii anticu byla malárie, která zahubila v ní a v jejím okolí více než 100 tisíc obyvatel. Je velmi překvapivé, že město, které bylo po staletí pohřbeno pod vrstvou písku a bahna (z řeky Tiber), zůstalo zachované.

Sice nenabízí tak oslnivou podívanou jako Pompeje, neboť zanikalo postupně, ale přesto je velmi působivé. Ostia Antica svědčí o tehdejším životě všech společenských vrstev v římském císařství. K vidění jsou aktuálně půdorysy veřejných budov (lázně, školy, obchůdky, trh), restaurované divadlo (pro 4000 lidí) a nádherné mozaiky znázorňující výjevy z každodenního života v přístavu. Zajímavostí jsou např. veřejné toalety (na fotkách) - měly 2 vstupy zvlášť pro muže a zvášť pro ženy. Lidé v Ostii žili velmi promiskuitně. Město sloužilo mj. jako obranná vojenská základna.
Uprostřed náměstí stál chrám zasvěcený bohyni úrody Ceres. Dnes je odkryto mnoho velkých místností, ve kterých bylo skladováno obilí z Afriky, dokud se nedopravilo lodí do Říma. Další zajímavostí, kterou si můžete prohlédnout, je mramorový pult v hostinci Dianina domu (je na fotce), kde si zákazníci objednávali například klobásy a svařené víno slazené medem. Obdivuhodná je i prádelna, zbrojnice nebo 18 zdejších chrámů.

  • Vstupné: 8 euro
  • GPS pozice: 41°45'29.5"N 12°17'51.4"E
  • V Ostia antica jem byl 29.4.2017
  • Tip: při vstupu si půjčte sluchátka, kde vám bude vykládáno na jednotlivých stanovištích co vidíte a také si kupte mapku. Je to důležité, jinak nebudete vědět kde jste a co vidíte. 
  • Pokud se chcete dostat do areálu zdarma, v oblasti s GPS 41°45'13.4"N 12°17'01.6"E není žádná brána ani plot. Lze tam přijet autem a zaparkovat v trávě. 

ostia antica u rima informace fotografie gps pozice vstupne

ostia antica u rima informace fotografie gps pozice vstupneostia antica u rima informace fotografie gps pozice vstupneostia antica u rima informace fotografie gps pozice vstupneostia antica u rima informace fotografie gps pozice vstupne