Zajímavosti o Itálii a Italech:

Italové často předbíhají v řadě. Nenápadně si vedle vás stoupnou a pak vás předběhnou :) Mají problém respektovat normální frontu, která je u nás běžná.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Itálie - zajímavosti o městech a vesnicích

Taranto - jihoitalské město ústřic, které toho už hodně zažilo (region Apulie, poloostrov Salentina)

taronto italiaTaranto, Taronto či Tarent - toto město bylo v dávnější minulosti známé produkcí ústřic, slávek a také vlnou a barvením látek. Purpuru se dosahovalo rozkladem tarentských měkýšů. Po druhé punské válce sloužilo jako malý nevýznamný rybářský přístav. Mnoho památek se z té doby nedochovalo a většina z nich je ve zdejším muzeu (Piazza Cavour, vstupné 5 euro). Další ránu dostalo město za druhé světové války, kdy bylo bombardováno. Nejstařší neprůmyslová část města je ostrůvek (staré město, Città vecchia) mezi severnozápadní (zde je obrovská /skoro až gigantická/ nepřehlédnutelná ocelárna a velké nádraží /také docela gigantické/, takže nic až taj zajímavého) a jihovýchodní části města (zde jsou jen domy a park s letním kinem, který se jmenuje Villa Peripato). Ostrůvek je spojen s uvedenými částmi města dvěma mosty (Ponte di Porta Napoli a otočný (ne padací!) most Ponte Girevole).

Ostrůvek má na délku jen 1 km a jeho uličky projdete bez problémů jen za několik hodin. Z dochovaných památek můžete vidět vztyčené dórské sloupy na Piazza Castello, aragonský hrad (majetek námořnictva) a v centru "ostrůvku" je katedrála z 11. století. "Vnitřní moře" mare picollo je místem produkde tarantských ústřic. V ulici Via Cariati můtete vidět rybářský trh. V muzeu se můžete podívat na Sala degli Ori (zlatý sál), kde součástí expozice jsou nejlepší práce antických místních zlatníků, kteří vyráběli náušnice, náhrdelníky a náramky s neuvěřitelnou precizností a zdobili je velmi jemnými vzory. Pokud budete mít hlad, stavte se v Trattoria Ugi Bari blízko Piazza fontana. V jihovýchodní části města je také Lidl.
Pokud budete mít čas, stavte se na severozápadě (15 km od Taronta) do městečka Massafra podívat se na jeskynní chrámy.

TIP: Kdy je nejlepší počasí na cestování po jižní Itálii a Sicílii je uvedeno tady.

Město jsem navštívil 3.4.2022, mé osobní pocity: město s nádhernými výhledy na moře (nejhezčí výhled je z prostorného náměstí Piazza Marinai) a docela typickým přístavem. Staré centrální město je zanedbané, neudržované, plné domů s opadanou omítkou. Je skoro neuvěřitelné na jakých místech ve městě lidé mohou žít (mají můj obdiv) a chvílemi mne napadalo slovo "gheto". V některých uličkách jsem měl i strach chodit, obzvlášť pokud jsem potkal najednou více omladiny. Mnoho domů ve starém městě je neobydlených, mají zazděná okna, balkony a vstupní dveře. Pro Čecha je to mimořádně zvláštní pohled, který z ČR nezná. Parkování ve starém městě je komplikované a je lepší zaparkovat v nových částech města, kde je situace podstatně lepší. S aplikací EasyPark nemusíte dávat peníze do parkovacího automatu, lze tedy zaplatit online. Já jsem parkoval u Piazza Marinai. Je to asi jedno z nejhezčích míst ve městě vůbec.


tarent 32
tarent 32
Aragonský hrad v majetku námořnictva.
tarent 32
Nádherné mořské horizonty.
tarent 32
tarent 32
Jihovýchodní část města je výrazně modernější než ostrov s historickými neudržovanými uličkami.
tarent 32
tarent 32
tarent 32
tarent 32
Socha na dvorku domu? Maličkost.

tarent 32
Malování po domech v jižní Itálii mě prostě baví :)
tarent 32
Torento je mořský přístav, dříve rybářský.
tarent 32
Obchůdek s rybami přímo u moře. Zdejší bezdomovec mě prosil o euro s tím, že není žádný zloděj aby kradl, tak žebrá. Jedno jsem mu dal. Bylo mi ho líto. Mám fajn život, on se jím prodírá.
tarent 32
tarent 32
tarent 32
Je to fajn, když se někdo umí projevit štětcem :)
tarent 32
Tuto fotku jsem udělal v jedné uličce starého města. Elektrikáři by koukali :D
tarent 32
V jižní Itálii je velké množství starých domů, které mají zabedněná okna, dveře a balkony. Jižní Itálie se hodně vylidňuje.
tarent 32
Holky si užívají mořský vzduch ;)

tarent 32
Tarontská pouliční kultura.
tarent 32
tarent 32
tarent 32
Tyto výhledy do uliček, kdy na konci je moře miluji.
tarent 32
tarent 32
Dórské sloupy.
tarent 32
Otočný most mezi starým městem a modernější a bohatší jihovýchodní částí.

tarent 32
Kanoe zápas.

tarent 32
Italská móda na jihu se vyvíjí. Dříve bylo nemyslitelné jít v teplácích třeba jen před dům vysypat smetí. Teď jsou tepláky "in". Nutno říci, že jen u mladých lidí.

tarent 32
V Itálii mohou řídit auto i kočky ... běžně ;)
tarent 32
V Itálii mají jiná smuteční oznámení než u nás. Jsou ve formátu A3 a jsou horizontální.

Tagy: Tarent, ústřice, muzeum, staré město, Tarento, Taronto, otáčecí most, hrad, Massafra, sloupy, fotografie, obrázky, Taranto, informace