Zajímavosti o Itálii a Italech:

Italové si užívají život. Nejvyšší prioritou Italů je opravu žít, být s přáteli, jíst chutná lehká jídla, vychutnávat si víno a svou milovanou kávu. 

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Itálie - zajímavosti o městech a vesnicích

Galatina - město pavouků a tabáku (region Apulie, poloostrov Salentina)

 galatina mesto pavouku a tabaku region apulie poloostrov salentinaGalatina je jedno z nejpůvabnějších měst poloostrova Salentina v regionu Apulie. Ve středověku šlo o významnou Řeckou kolonií a řecky se tu sem-tam mluví dodnes. Město je významným centrem italského tabákového průmyslu. Tabák se tu zpracovává a pěstuje na okolních polích hned vedle vinic s vinnou révou. Ve staré části města stojí kostel Santa Caterina di Alessandria (9-12, 16:30-19 hod.) s krásnými freskami ze 14. století. V Geletině se dodnes provozuje 29.6. každého roku tanec tarantella (ukázka zde). V tento den se provádí každoročně rituál, který se rozvinul s obývaným pavoukem tarantulí (jde ale o mýlku, ke kousnutí v této lokalitě docházelo od manších pavouků než tarantule - nicnéně mezi příznaky patřily halucinace, zvracení a záchvaty). Oběti kousnutí pavouka přicházely sem na toto místo (kostel), aby vzdali díky za to, že kousnutí pavoukem přežili. Léčba spočívala ve vypocení. To dalo za vznik horečnatému tanci tarantella, který trval až několik dnů.

Soukromé pocity z Galatiny: malé, milé, hezké město s krásnými domy a několika málo půvabnými uličkami. Místo jako stvořené zastavit svůj čas, posedět s kávičou, zákuskem a prostě jen tak být :) Nezapomeňte v Galatině ochutnat zdejší sladkou pochoutku (taková buchta s krémovou náplní), která se jmenuje pasticciotto.

TIP: Kdy je nejlepší počasí na cestování po jižní Itálii a Sicílii je uvedeno tady.

Tagy: Apulie, víno, tabák, tarantule, pavouci, vinná réva, Salentina, tarantella, kostel Santa Caterina di Alessandria