Zajímavosti o Itálii a Italech:

Italové si užívají život. Nejvyšší prioritou Italů je opravu žít, být s přáteli, jíst chutná lehká jídla, vychutnávat si víno a svou milovanou kávu. 

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Itálie - zajímavosti o městech a vesnicích

Sopka Vesuv Itálie - výstup na Vezuv, parkování, GPS pozice, vstupné, informace

sopka vesuv karter italie mapa cena cenik gps posledni erupce pompeje 4.jpg"Seznamte se, prosím" - to je ona, sopka Vesuv. 181 metrů vysoký, obvod kráteru 1400 metrů. Jeho poslední velká erupce byla v roce 1944 (a uzavřela kráter, takže není vidět do jeho hloubky). Vesuv je velmi pečlivě sledován seismografy (jsou vidět na fotkách), je to jediný vulkán na evropské pevnině. Láva by údajně při výbuchu asi za 5 minut dosáhla Neapolského zálivu a v nebezpečí jsou statisíce lidí.

Ale lidé jsou nepoučitelní (a Italové obzvlášť :) ) a přes přísný zákaz výstavby pořád staví. Na úbočích Vesuvu se pěstuje velmi kvalitní víno, země je hodně úrodná.
Co se ještě týče historie, r. 63 n. l. byly Pompeje, které leží pod Vesuvem, stiženy mohutným zemětřesením a Vesuv v r. 79 n. l. zničil několik měst - Pompeje, Herkulaneum, lázně Stabie a Oplontis. Tenkrát přišlo o život z 20.000 lidí Jen Pompeje měly asi 2.000 lidí - většinou se udusili kouřem ze sopky (při odstranění nánosů lávy byly objeveny domy, jejich vybavení a zkoucené mrtvoly lidí v nich).
Během několika staletí došlo k více jak stovce erupní, ale jen 2 byly tragické. Až do r. 1139 následovalo 15 výbuchů, pak všechno zarostlo křovím a utichlo. 1631 nový byl velký výbuch sopky, který ji oživil. Zničil několik měst a zabil asi 3000 lidí.
Výstup trvá ze spodního parkoviště (5 euro/auto) asi 2 hodiny (2/3 asfaltová silnice), z horního parkoviště (jen pro autobusy a VesuvTaxi) necelou hodinu chůze do ostrého kopce s náročným kamenitým terénem (chodili i starší lidé, děti, těhotné ženy, takže to není až takové peklo). Ale ten výhled ze sopky a do jejího kráteru za to fakt stojí!

  • GPS pozice sopky Vesuv (spodní parkoviště pro auta): GPS pozice sopky Vesuv: 40°49'41.8"N 14°24'53.6"E
  • Cena parkovného: 5 euro
  • Vstupné na sopku: 0 euro (zdarma)
  • (na Vesuvu jsem byl 12.4.2017)

sopka vesuv karter italie mapa cena cenik gps posledni erupce pompeje 4.jpgsopka vesuv karter italie mapa cena cenik gps posledni erupce pompeje 4.jpgsopka vesuv karter italie mapa cena cenik gps posledni erupce pompeje 4.jpgsopka vesuv karter italie mapa cena cenik gps posledni erupce pompeje 4.jpg