Zajímavosti o Itálii a Italech:

Sever a jih Itálie je naprosto jiný. Sever je nudnější, jih Itálie temperamentní, naturální, živější a krásnější

Další tip se ukáže za: 8 sekund

Vše o Itálii

Nákup potravin, jídel a nápojů v Itálii

Otevírací doba obchodů v Itálii v pracovní dny, o víkendu a ve státní svátky

V Itálii se v poslední době stále častěji objevuje trend zavádět pružnější otevírací doby. Většina obchodů a podniků v Itálii má otevřeno od pondělí do soboty od 8.00 do 13.00 a asi od 16.00 do 19.00. Mnoho obchodů je však v sobotu odpoledne a v pondělí dopoledne zavřených a na jihu pracovní den začíná i končí o hodinu později. V neděli bývají s výjimkou velkých měst a turistických oblastí všechny podniky kromě barů a restaurací zavřené.

Dalším faktorem, který může zkřížit vaše plány, jsou státní svátky a náboženské slavnosti. V měsíci srpnu, zejména v týdnu předcházejícím a následujícím po svátku Ferragosto (viz níže), se mnoho Italů přesunuje na pobřeží a mnoho měst je napolo opuštěných, obchody, restaurace a bary jsou zde zavřené a veřejná doprava omezená. Ve dnech místních náboženských slavností nebývají obchody a firmy celý den zavřené, ale je třeba počítat s omezenými možnostmi ubytování. Během oficiálních státních svátků však bývá kromě barů a restaurací všude zavřeno.

Kdy se v Itálii snídá, obědvá a večeří a kde?

Snídat po italsku můžete v barech od brzkého rána přibližně do poledne, obědvá se nejčastěji mezi 13. a 15. hodinou. Na svačiny si Italové moc nepotrpí, zato nepohrdnou aperitivem – nápojem a lehkým občerstvením, podávaným přibližně od 17. do 20. hodiny. Aperitiv lze spojit i s večeří, pak se mu říká „apericena“ a v poslední době je velmi v oblibě. Večeří se nejčastěji mezi 20. a 22. hodinou i později.

Času obědů a večeří je přizpůsobena i otevírací doba restaurací. Pizzu na váhu nebo jiné rychlé občerstvení koupíte takřka nonstop, stejně tak jako si od brzkého rána až do pozdních nočních hodin můžete odskočit na něco dobrého do baru. Dobré zmrzlinárny také nezavírají dříve než kolem půlnoci.

Italská siesta - je skoro všude zavřeno

Velká část obchodů v Římě, zejména těch menších a mimo historické centrum, dodržuje světoznámou italskou siestu, poobědový odpočinek (siesta) trvající minimálně 1,5–2 hodiny i déle. Většinou bývá od 13 do 16ti hodin. Ráno většina běžných obchodů (kromě těch s potravinami) otevírá kolem 9. hodiny, večer zavírají ve 20 hodin, v centru i později. Supermarkety jsou otevřené obvykle nepřetržitě od 8/8:30 do 20/20:30 hodin.

Italské státní svátky: 

1. leden (Nový rok)
6. leden (Tři králové)
? - Pasquetta (Velikonoční pondělí)
25. duben (Den osvobození)
1. květen (Svátek práce)
15. srpen (Ferragosto; Nanebevzetí Panny Marie)
1. listopad (Ognissanti; Svátek všech svatých)
8. prosinec (lmmaccolata; Neposkvrněné početí Panny Marie)
25. prosinec (Vánoce, Natale; Narození Páně)
26. prosinec (Santo Stefano; Svátek svatého Stěpána)