Zajímavosti o Itálii a Italech:

LPG a benzin mimo dálnici je asi o 20-30% levnější než na dálnici (u LPG je to dokonce až 0,4 euro za litr!!!!!!).

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Vše o Itálii

Zajímavé knižní poklady italských spisovatelů

Slavní italští spisovateléItálie vždy patřila k důležitým kolébkám kultury a to platí také pro její literaturu, která sahá mnoho staletí do historie a stala se v mnoha případech základem naučných věd mnoha oborů v Evropě, od matematiky po filozofii. Velice zajímavé literární poklady je však možné objevovat také na současné italské scéně knihy, povídek nebo poezie, ale také naučné literatury, která nezapomíná na Průvodce hazardními hrami, velkolepé příběhy, humoresky nebo satiru. Něco si zde pro sebe najde každý a mnoho z těchto knih je možné najít v českém nebo anglickém překladu. Podívejme se na některé zajímavé kousky. 

Romány pro každou náladu 

I dnes mezi světově nejčtenější typ literatury patří próza a zejména poté romány. Itálie zde nabízí velkou různorodost od romantiky, přes komedie až po fantasy. Zaujme často silným lidským dotykem a unikátním stylem. Mezi zajímavé čtení patří například následující knihy.

OSAMĚLOST PRVOČÍSEL (Paolo Giordano) 

Současná literatura, která se věnuje analogie osamělosti prvočísel s osamělostí mladého člověka, který zrovna přechází mezi mládím a dospělostí, jako je tomu u hlavních hrdinů knihy Alice a Mattia. Kniha se dívá na následky na první pohled nedůležitých malých rozhodnutí a to, jakým způsobem nás mohou provázet životem celé roky. Kniha je ideální pro mladé čtenáře, ale také milovníky dramatické četby.

RANDE NA BALKONĚ (Felicia Kingsley) 

Něco pro romantické duše může představovat kniha Rande na Balkoně, vydaná v roce 2020 italskou spisovatelkou Felicia Kingsley. Příběh nás zanese do Milána uprostřed pandemie, kdy život zcela zamrzne a není úniku z uzavřených prostorů. V tomto osamělém chaosu se zasekne Alex v jednom bytě a jeho bývalá manželka Didi v tom druhém. Jediným únikem jsou jejich balkony, kde se začnou setkávat a sdílet své emoce, příběhy i život.

ACCABADORA (Michela Murgia) 

Román vydaný v roce 2013 si získal hned několik ocenění a i dnes je uznávanou knihou italské prózy. Příběh čtenáře přenese na Sardinii 50. let minulého století, kde se narodí Maria jejíž příběh sledujeme napříč několika lety od jejího dětství s osamělou švadlenou, po její útěk až po její návrat. Román je plný emocí, těžkých rozhodnutí i osudů. 

Klasika italské literatury 

Každá země má svou unikátní éru literatury, která se dnes považuje za klasiku a zpravidla se jedná o díla vydaná v posledních dvou stoletích. Itálie má těchto děl požehnaně a každý si zde najde něco pro sebe od pohádek, přes velké filozofické eposy až po krátké a přesto úderné romány. Podívejme se na některá přední italská díla. 

SRDCE (Edmondo de Amicis) 

Tato kniha původně vydaná v roce 1970 je i dnes unikátním pohledem do každodenního života italů minulých dekád a to v prostředí obecné školy, tak jak fungovaly v tehdejší Itálii. Kniha má silný emotivní příběh se zaměřením na vyprávění díky tomu, že má z velké části podobu deníčku, který si píše mladá Enrica.

SLUNEČNÍ STÁT (Tommaso Campanella) 

Ačkoliv byla samotná kniha opětovně vydaná v roce 1970, jedná se o několik staletí staré klasické dílo původně vydané v roce 1602. Ideální zejména pro studenty literatury, ale také fanoušky satiry a humoresky. Dílo se zaměřuje na společnost, která existuje bez jakékoliv třídy a vlastnictví. Do českého jazyka byla kniha poprvé přeložena ve 30. letech minulého století a dodnes patří mezi uznávaná díla.

KOSMICKÉ GROTESKY (Italo Calvino) 

Hned dvanáct krátkých povídek inspirovaných sci-fi tématikou s tajemnou postavou jménem “Qfwfq” je možné najít v souboru Kosmické grotesky, původně vydaném v roce 1965. Čtenář sleduje vývoj od naprostých základů organismu až po samotného člověka, vše na cestou vesmírem a s lidským dotekem jedinečnosti, ale také maličkosti ve velikosti Vesmíru.

Čtenáři a fanoušci italské literatury mohou prozkoumat mnoho zajímavých titulů také v anglickém překladu a to zejména u současné literatury. Mezi zajímavá díla patří například Troubling Love (Elena Ferrante), Quiet Chaos (Sandro Veronesi), The Tearsmith (Erin Doom) nebo A Pimp's Notes  (Giorgio Faletti) a mnoho dalších.