Zajímavosti o Itálii a Italech:

V Itálii se neřeší kdo kolik projedl a vypil v restauraci. Každý dá nějaké peníze doprostřed stolu a nestarají se moc o výslednou částku. Málokdy číšník řeší jednotlivé hosty.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Jak se naučit Italsky

Za jak dlouho se dá naučit Italsky a jak jít na Italštinu - osobní zkušenost

za jak dlouho se da naucit italsky a jak jit na italstinu osobni zkusenost

Tak jste tu :) Dostali jste se na stránku, kde se píše alespoň v obrysech o tom, jak se dá naučit Italsky a a hlavně jak dlouho to trvá. Já se učím Italsky 11. měsíc. Začal jsem v dubnu 2016 (teď je březen 2017), když jsem stříhal stromy na své zahradě. Byl to hezký slunný den. Pustil jsem si tehdy se stříhacími nůžkami v ruce na youtube nějaké zvukové nahrávky Italštiny a šlo o lásku na první poslech. Pak jsem si našel řadu lidí, kteří umí Italsky a od nich se Italštinu učil. Další lidi mi radili místa, kam je možné jet, aby člověk poznal pravou Itálii a užil si to - ideálně bez mumraje turistů. A ve třetí fázi jsem poznal i několik Italů. Ve finále mi velmi pomohl můj kamarád Rober Ander, který mi zajistil bydlení v Itálii. A už to bylo! :) 

Jako úplně první bych chtěl vyvrátit mýtus. Je to ten, který jsem slyšel mnohokrát: ITALŠTINA JE LEHKÝ, SNADNO NAUČITELNÝ JAZYK. Nutno podotknout, že z úst lidí, kteří se nikdy Italsky neučili nebo pokud ano, tak jen velmi krátkou dobu a skončili u 1. lekce Italštiny. Takže ne, Italština není lehká. Např. v porovnáním s Angličtinou určitě ne. Pokud se chystáte učit Italsky nebo se už Italsky učíte, brzy zjistíte, že tato řeč, která je krásná a zvučná, má ve větách slova, která byste tam nečekali a zaskočí vás. Další skutečnost je ta, že Italština má mnoho frází, kterým rozumí převážně jen Italové. Ty je nutné se naučit. České fráze můžete aplikovat do Italštiny, ale ne všdy to musí fungovat a může se stát, že vám Ital neporozumí a nebo pokud ano, tak jej může přenesený význam rozesmát (a to je ta lepší varianta ;) ). 

Pokud máte pocit, že se můžete naučit Italsky tak nějak odzadu, tj. že se naučíte nejprve věty a ty budete používat, což radí různí turističtí průvodci a Italštiny na cesty, jde o cestu velmi těžkou a strastiplnou. Začínáte se totiž učit "od druhého patra, aniž byste měli přízemí a první patro". Můj názor je, že i v Italštině je nutné začít od základů, tzn. naučit se pár podstatných slov, pak pár sloves a zájmen, pak pár přídavných jmen a postupně se učit dál a navalovat další a další znalosti. 

Navíc pokud byste Italovi řekli naučenou větu, tak nějak logicky by uvažoval, že Italsky jakš-takš umíte a zaskočil by vás hned další větou, která by reagovala na tu vaši naučenou. A byl by šmitec. To je blbá situace, do které se člověk normálně nechce dostat. 

A co je asi nejdůležitější: vyhněte se samostatnému učení se Italštiny. To totiž moc nefunguje. Potřebujete někoho, kdo tuto řeč umí a hlavně na začátku vás provede italskou výslovností (z mého pohledu jsou docela vtipné italské dny v Lidlu, kdy lidé masivně komolí slova ... apropos, víte že Lamborghini není "lambordžini", ale "lamborgini" /h "ztvrďuje"/ a takových příkladů by bylo třeba v oblaasti jídla asi tucet). Výslovnost totiž není vůbec lehká a je nutné se naučit její pravidla. Jakmile ji alespoň trošku zvládnete, pusťte se do skloňování slovesa avere a essere. Jsou to nejdůležitější slovesa celé Italštiny vůbec. Využijete je později i při tvorbě vět v minulém čase. 

Další fází je věnovat se Italštině každý den. Třeba si jen zopakovat slovíčka nebo si před spaním pustit pohádky, filmy nebo zvukové nahrávky v Italštině nebo italskou konverzaci a být s Italštinou stále. Brát Italštinu jako svou partnerku - a brát ji všude. 

Co se týče slovníčku, v něm si zvýrazňovačem označte slova, se kterými jste se už setkali. Budou to jako "staří kamarádi", ke kterým se vracíte. Já osobně používám tento slovníček od Lingey. Velmi doporučuji také pořídit si obrázkový italsko-český slovník. Mně to při výuce velmi pomohlo. Slovníček mi poradila kamarádka Bára, která mi dala i mnoho rad jak začít s Italštinou.

Klíčová otázka: Za jak dlouho se dá naučit Italsky? 

Určitě záleží na tom, jak moc se Italštině věnujete. Pokud chodíte jednou za týden na dvě hodiny do lekce a domácí úkoly děláte s nechutí a odporem, pak je lepší možná Italštinu nechat. Pokud to máte tak jako já a Italštinu jste si zamilovali, pak základní věty zvládnete zhruba za rok. Jak jsem ale psal, je nutné se Italštině věnovat s chutí a často. Jen to je předpoklad úspěchu. Nebrat to jako "už se zase musím učit, ach jo", ale brát to jako "to je fantastické, zase jsem se naučil/a něco nového, bomba!

Za rok tedy dle mých zkušeností pochopíte slovosled ve větách, naučíte se řadu klíčových podstatných jmen, sloves, zájmen a příslovcí. A pokud se dostanete až sem, gratuluji, super začátek! :) 

Z jaké učebnice se učit Italštinu?

Klasika je Italština od Bahníkové - ta je nepřekonatelná a nesmrtelná :) 
Dobrá je i Italština pro samouky (jsou tam fajn cvičení). Ale jak jsme si psali výše, nebuďte samouky :) 
Vynikající učebnice pro začátečníky je Italština pro začátečníky. Pochytáte v ní formou hry základní slova, slovesa a přídavná jména, která se vám budou velmi hodit.
Buďte pozorní při výběru nových moderních učebnic Italštiny. Některé vypadají jako když jsou napsány pro mimozemšťany! ;) 

Kolik stojí běžně výuka Italštiny? 

Kolem 100-200 Kč/60 min. Zvládnete max. 120 minut Italštiny v 1 tahu. Pak se většina lidi už přestane soustředit. Na konci lekce je vhodné nějaké relaxační cvičení - např. křížovky, nějaké hrátky s Italštinou nebo třeba seřazování antonym (slov opačného významu) apod. 

Co se učit?

Učte se to, co se vám bude hodit. Pokud chcete v Itálii pracovat, naučte se slova a fráze, které budete při výkonu své práce potřebovat. Pokud budete cestovat, naučte se základní věty jak si co objednat (v restauraci, kavárně, cukrárně), jak něco odmítnout, jak něco pochválit či základní věty v oblasti hotelnictví (první patro, výtah, pokoj, vybavení pokoje).  Samostanou kapitolou jsou potraviny a názvy jídel. To je trošku masakr tupou motorovou pilou, ale s trouško výdrže se i toto dá zvládnout a naučit se. 

Výuka Italštiny v Itálii

Ani to není nereálné. V Itálii je celá řada škol, které učí Italštinu. Bohužel je to většinou relativně finančně náročné, protože si platíte nejen školu, ale i ubytování. Pokud se ale učíte v takové škole, Italsky se naučíte třeba už za 3-6 měsíců, abyste se dostali na úroveň ročního učení zde v ČR. Školy Italštiny v Itálii jsem uvedl zde

Nebojte se Italské konverzace v ČR

V ČR se také pořádají italské konverzace. Dělá je např. společnost přátel Itálie, která v létě vždy pořádá týdenní italskou konverzaci.  


CO NAJDETE NA NAŠEM WEBU: 

Tagy: italština, jak dlouho, jak je těžká italština, složitost italštiny