Zajímavosti o Itálii a Italech:

Ve velkých městech Itálie snadno dostanete pokutu za špatné parkování. Snažte se nepřečnívat autem přes modrou čáru na silnici (je za to pokuta cca. 500 Kč).

Další tip se ukáže za: 8 sekund

Vše o Itálii

Další plánovaný pobyt autora webu: region Apuglia (Apulie) celý duben 2022 - informace zde

Itálie - zajímavosti o městech a vesnicích

Ústa pravdy Řím, La Bocca della Verità - historie, povídka, pověra, informace, GPS pozice, adresa

usta pravdy rim la bocca della verit historie povidka povera informacePřestože se odhaduje, že kamenný obličej byl dekorativním prvkem připevněným k fontáně, mezi lidmi je více rozšířena teorie, že se jedná o pradávný detektor lži. Otvor v ústech, kterým se dá prostrčit ruka, prý sloužil k tomu, aby odhalil lháře. Ruka někoho, kdo pronesl lež, byla ukousnuta. Mnozí věří v nadpřirozenou moc Úst pravdy, jiní si myslí, že se za maskou schovávali kněží, kteří se měli o ruce lhářů postarat.

Ať už je pravda jakákoli, nepopiratelným faktem je, že Ústa pravdy lákají mnoho lidí a jsou častým objektem filmařů. Nejslavnějším filmem, ve kterém se objevila, jsou Prázdniny v Římě s Audrey Hepburn a Gregory Peckem v hlavních rolích. Repliky masky jsou rozesety po celém světě, od zábavních parků po benzinové pumpy.

Maska je vyrobena z mramoru, váží 1,2 tuny a její průměr je 175 centimetrů. V 17. století byla umístěna do podloubí kostela, poblíž starověkého Fora Boaria. Kostel je známý i díky tomu, že uchovává vzácné relikvie – ostatky sv. Valentýna, mnicha, kterému západní svět vděčí za svátek zamilovaných.

Až budete v Římě, určitě se zajděte na Ústa pravdy podívat. Pokud ale nemáte čisté svědomí, raději dovnitř ruce nestrkejte.

GPS pozice: 41°53'17.4"N 12°28'52.4"E

Adresa: Via di Santa Maria in Cosmedin, 00153 Roma, Itálie