Ostrov Capri - zajímavosti, informace, doprava na ostrov a po ostrově, památky, lanovky, autobusy
Ostrov Capri je situován na jihozápad od Sorrenta. Lze se do něj dostat 3mi plavebními společnostmi trajektem z měst Sorrento, ostrova Ischie ad. Jde o malebné, nicméně v sezoně hodně zalidněné a komerční místo (káva, džus 80-150 Kč, pizza či hlavní jídlo kolem 500 Kč). Na Ostrově je hlavní přístav - Marina Grande a 2 větší města.
Nad přístavem Marina Grande je město Capri. Dá se do něj dostat pěšky nebo lanovkou, která vede přímo od přístavu do města (1,8 eura, asi 10 minut), pěšky je to chůze do kopce asi 30 minut. Starší malebnější město Capri s maličkým hlavním náměstím (Piazza umberto) a spoustou úzkých uliček. Ve městě Capri je několi památek (klášter Certosa San Giacomo), Augustovy zahrady (Giardini di Augusto) - z jejich vyhlídky jsme udělali selfie fotku mě a mých dvou kamarádek. Za námi se tyčí skály "rostoucí z moře" - faragliony. Pod vyhlídkou je milionářská cesta Via Krupp - tu si nechal postavit německý železářský magnát Krupp, aby se dostal od moře ke své vile.
Zajímavým místem je villa Jovis - ze žil císař Tiberius zhýralý život a zval na ostov Capri své nepřátele, které zhazoval ze skoro 100 metrů vysoké skály. Je to nejhezčí místo na ostrově, dopoledne je dobrý výhled na strov Ischia, Prócida a záliv, výjimečně je vidět až Salerno.
Druhé město je Anacapri (tam jsem 1 noc spal), což je novější a méně zajímavé město, které má však několik zajímavostí a památek. Anacapri má hlavní malé náměstíčko Piazza della Vitoria (náměstí Viktorie), které je obklopeno obchůdky se suvenýry, restauracemi a cukrárnami.
Pod městem Anacapri je velmi známá modrá jeskyně - Grotta Azzura. Jde o velmi navštovovanou jeskyni, turistickou atrakci. Jeskyně je nízká a po přestoupení z lodě do nízké loďky s vámi převozníci budou v jeskyni asi 5 minut a je po prohlídce :) Do jeskyně je možné dostat se více způsoby - mj. tam je možné i přijít po cestě a následně doplavat (jeskyně není jen hájenstvím převozníků, není ničí majetek) nebo lodí z hlavního přístavu za cenu cca. +/- 12 euro na osobu.
Ve městě pobýval nějakou dobu Lenin (má zde i sochu) po nezdařeném povstání v roce 1905.
Po celém ostově je změť úzkých silnic kolem skal a ještě užších uliček. Při jízdě autobusem jsem naprosto smekal před řidiči, kteři se míjeli o 10 cm s okolními auty, motorkami a zdmi i stěnami skal. Z jedné části silnice je nádherný výhled na sráz, takže pokud netrpíte strachem z výšek, vyplít se být v autobuse z Capri do Anacapri na straně kde jsou dveře autobusu (sednout si nebo se dívat z okýnka na konci autobusu). Na ostrově je ještě jedna lenovka (7 vs. 9 euro), která vede z centra města Anacpari na nejvýše položený bod ostrova - Monte solaro (zde je kromě jedinečného výhledu na ostrov a okolí umístěna kavárna a zřícenina hradu).
Ve městě Anacapri jsou další pamatáky - např. Villa San Michele (krásný dům se zahradami Axela Muntheho) a kostel San Michele, ve kterém můžete vidět (za 2 eura) vzácnou majolikovou dlažbu od neapolského malíře Solimena. Na dlažbě je vyobrazen Adam, Eva a zvířata pozemského ráje (je na mé fotce - foceno z balkonu kostela).
Byť je ostrov malebným místem, za 2 dny se dá vcelku dobře procestovat pomocí autobusů, lanovek a pokud nemilujete válení se na plážích, tak je to dostačující doba pro pobyt zde.